Z grantów w ramach projektu „STOP COVID-19 Z grantów w ramach projektu „STOP COVID-19

Z grantów w ramach projektu „STOP COVID-19. Bezpieczne systemy pomocy w Wielkopolsce” samorządy mogą sfinansować także stworzenie dodatkowych miejsc na kwarantannę (© Lukasz Gdak)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Na projekt służący ochronie najsłabszych grupy społeczne w czasie epidemii koronawirusa zostanie przeznaczonych ponad 29 milionów złotych.

  •  

    Skomentuj

Epidemia koronawirusa zmieniła całe nasze życie społeczne. Przytłaczająca większość z nas, jeśli nie wszyscy, odczujemy skutki gospodarcze wprowadzonych obostrzeń, których zadaniem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Jednak ten czas okazał się szczególnie trudny dla grup najsłabszych, a więc korzystających na co dzień ze wsparcia szeroko rozumianej opieki społecznej. Z kolei dla systemu pomocy i integracji społecznej jest ciężką próbą.

W tym niełatwym czasie pomocne okazują się fundusze unijne, którymi zarządza samorząd województwa. Zarząd województwa wielkopolskiego zdecydował o uruchomieniu środków unijnych na projekt „STOP COVID-19. Bezpieczne systemy pomocy w Wielkopolsce”. To rezultat wygospodarowania kolejnych środków z budżetu WRPO 2014+, przesuniętych na walkę z koronawirusem.

- Od początku wystąpienia pandemii na ochronę zdrowia oraz wsparcie dla wielkopolskich firm zarezerwowaliśmy ok. 250 mln zł środków unijnych. Walka z epidemią, aby była skuteczna musi być kompleksowa i obejmować swoim zasięgiem różne sfery życia. W pierwszej kolejności podjęliśmy działania wspierające sektor ochrony zdrowia, dalej pomoc przedsiębiorcom, a teraz pomagamy tym, którzy nie są w stanie sami sobie poradzić, czyli najsłabszym - mówi marszałek Marek Woźniak. - Aby zabezpieczyć mieszkańców instytucji całodobowego pobytu i osób wymagających pomocy w codziennym funkcjonowaniu - czyli bezpośrednich odbiorców usług instytucji pomocy i integracji społecznej - musimy zadbać też o cały sektor osób pomagających, a więc pracowników świadczących usługi wspierające i ich rodziny. Wydamy na ten cel wspólnie z samorządami gminnymi i powiatowymi ponad 29 mln zł z tego 85 proc. to środki unijne - zapowiada marszałek Woźniak.

Projekt będzie realizował od czerwca Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.
Pomoc w postaci grantów trafi do ośrodków pomocy społecznej, DPS-ów, ośrodków interwencji kryzysowej, domów dla matek z dziećmi, schronisk i noclegowni dla osób w kryzysie bezdomności, ośrodków wsparcia dla ofiar przemocy, środowiskowych domów samopomocy, domów dziecka, placówek wychowawczych i innych, a także podmiotów ekonomii społecznej.

Zostali na posterunku


Nie sposób nie dostrzec, że podczas gdy wielu z nas, aby ustrzec siebie i bliskich przed zakażeniem, zostało w domach, w miarę możliwości podejmując pracę zdalną, pracownicy wymienionych wyżej instytucji zostali na posterunku, codziennie w ramach zawodowych obowiązków kontaktując się z wieloma osobami.
Samorządy, prowadzące takie instytucje, które wystąpią o granty będą mogły sfinansować z nich przede wszystkim działania zapewniające bezpieczeństwo zdrowotne. Będzie to mógł być więc zakup testów wykrywających zakażenie koronawirusem, zakup sprzętu ochrony osobistej wszelkiego rodzaju, a także sprzętu czy urządzeń koniecznych, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się epidemii. To samorząd zdecyduje czy w określonej instytucji potrzeba kombinezonów, maseczek, rękawiczek, gogli i przyłbic, czy może niezbędne są także środki dezynfekcyjne lub wyposażenie pozwalające na bezpieczną opiekę nad zakażonymi - począwszy od mebli do izolatek, skończywszy na jednorazowej pościeli czy naczyniach.
Najlepsze wyposażenie nie zda się na nic, gdy po prostu nie będzie komu pracować. Część sumy przeznaczonej na realizację projektu zostanie spożytkowana na dodatkowe wynagrodzenia dla tych, którzy zostali na swoich stanowiskach pracy. Gdyby dotychczasowa obsada okazała się niewystarczająca, samorząd będzie miał pieniądze na zatrudnienie dodatkowych opiekunów, pielęgniarzy czy rehabilitantów.

Na odległość


Nie można zapominać, że w wielu instytucjach pomocy społecznej, placówkach wychowawczych itp. większe ryzyko rozprzestrzeniania się epidemii jest związane z samym faktem przebywania pod jednym dachem wielu osób. Korzystając z grantów będzie można je zredukować, zapewniając podopiecznym tymczasowe miejsca pobytu, organizując miejsca odbywania kwarantanny itp.

Granty dadzą także możliwość pokrycia kosztów miejsc noclegowych m.in. dla tych pracowników instytucji opieki społecznej, którzy z różnych powodów nie chcą lub nie mogą po pracy wracać do rodzin. Z kolei ze strony ROPS pracownicy opiekujący się najsłabszymi grupami społecznymi będą mogli liczyć na wsparcie psychologiczne i terapeutyczne.

Projekt „STOP COVID-19. Bezpieczne systemy pomocy w Wielkopolsce” będzie wkrótce zasilony kolejnymi środkami unijnym, które pozwolą w jeszcze większym stopniu pomagać najsłabszym w Wielkopolsce - zapowiadają władze regionu.
obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Linki do profili społecznościowych WRPO 2014+:






  •  Komentarze

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Wydarzenia dnia

Lokalne oferty

reklama

Polecamy

Popularne

Podobne materiały

Hallo

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków

Kto przyjeżdża codziennie do pracy do Poznania? Oto 15 najpopularniejszych kierunków