Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znacie nazwy rond w Lesznie? Niemal co roku przybywają nowe

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Kolejnych kilka rond w Lesznie powstało w ubiegłym - 2022 roku. Wszystkie mają już także swoich patronów. Wielu kierowców w Lesznie jednak nie zna nazw rond lub nazywa je niekoniecznie zgodnie z ich patronatami. Przyzwyczajenia sprawiają, że często ,,wygrywają'' nazwy lokalne, a nie te nadawane.

W 2022 roku w Lesznie otwarto kilka nowych rond – wszystkie powstały wzdłuż zmodernizowanej ulicy Szybowników. Pod koniec roku nadano im nazwy.

W połowie 2022 roku radni Leszna zadecydowali o przyjęciu nazw dla cztertech rond. Pierwsze z nich znajduje się przy ulicy Fabrycznej i nosi nazwę ronda LFP. Powodem jest sąsiedztwo, bo zaraz przy rondzie ulokowana jest Leszczyńska Fabryka Pomp. Zakład dołożył się też finansowo do budowy nowego ronda.

Trzy kolejne usytuowane są wzdłuż ulicy Szybowników i noszą nazwy związane z lotnictwem. Patronami ronda znajdującego się przy wiadukcie - zostali wybitni polscy piloci Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura, na patrona kolejnego ronda, usytuowanego na skrzyżowaniu ulicy Szybowników z Dożynkową - wybrano pilota i generała Stanisław Skalski, a trzeciego - Dywizjon 302.

Ronda w Lesznie i ich nazwy

Rond w Lesznie jest z roku na rok coraz więcej, a ich nazwy nierzadko wywołują kontrowersje. Wielu mieszkańców proponowało, by nazywać skrzyżowania z ruchem okrężnym nazwami lokalnymi, odnoszącymi się do lokalizacji albo historii miejsc. Tak było między innymi w przypadku ronda Raj przy Kiepury. Finalnie nazwano je imieniem Kazimierza Opatrnego i dla wielu mieszkańców Leszna pytanych o to, gdzie znajduje się rondo pod takim patronatem – jest to duży problem.

Ronda w Lesznie, znacie ich nazwy i lokalizacje?

Mieszkańcy Leszna nie znają nazw rond, a nowe są coraz dziwniejsze

Na sesji Rady Miejskiej pod koniec listopada 2020 roku radni opozycji z Leszna zlecili nawet w tej sprawie specjalną ankietę.

Zapytaliśmy mieszkańców Leszna o lokalizację kilku rond i zdanie na temat ich nazw. Będzie to element uzasadnienia uchwały w sprawie Ronda Wilkowice, która jest naszą inicjatywą – tłumaczył wówczas Tomasz Mikołajczak, radny Koalicji Obywatelskiej.

Co pokazała ankieta? Wynika z niej, że wiele osób nie potrafi dopasować nazw rond nadanych przez radnych do faktycznych lokalizacji.

Badanie przeprowadzono na grupie 200 osób. Pytano o ronda z patronami imiennymi i lokalizacyjnymi. Okazuje się, że to właśnie nazwy związane z miejscami są najbardziej rozpoznawalne. Niemal nikt nie mylił ronda Gronowo z innymi, ale już z rondem Dmowskiego ( na Zaborowie u zbiegu ul. Rzemieślniczej, Chopina i Ruszczyńskiego) był spory problem.

Ronda w Lesznie - jakie powinny mieć nazwy? Lokalne, czy patronów?

Radni opozycji są pewni, że ich badanie powinno dać miastu jasne argumenty.

Wyniki jasno wskazują, że mieszkańcy dużo lepiej orientują się, gdzie leżą ronda z nazwami odnoszącymi się do lokalizacji i preferują właśnie takie nazwy – dodaje Tomasz Mikołajczak

Rondo na Wilkowickiej - Hallera, Baraniaka, czy ...Wilkowice

Radni Leszna już raz dyskutowali nad tymi trzema patronatami dla jednego z rond przy Wilkowickiej. Decyzja podzieliła radnych, ale pod koniec 2020 roku nadali rondom na Wilkowickiej nazwy generała Hallera i rondo Wilkowice.

Znacie nazwy rond w Lesznie? Niemal co roku przybywają nowe

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto