Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znika kultowa jadłodajnia w Lesznie. Trwa wyburzanie po dwudziestu latach

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Działaliśmy tu 20 lat, ale to już koniec – mówią właściciele Walmy – baru z jedzeniem na Dworcowej w Lesznie, który właśnie jest wyburzany. Właściciele zamknęli go w październiku 2022, ale teraz burzą budynek, bo nie chcą płacić miastu dzierżawy za pusty obiekt.

Walma działała na Dworcowej od lat 90-tych. Betonowo – blaszany pawilon mieścił się przy samym końcu ulicy, tuż obok przejścia podziemnego. Teraz rozpoczęło się jego wyburzanie. Znikają wewnętrzne ściany, a w ciągu kilku dni po obiekcie ma zostać tylko pusty teren.

Działali prawie 30 lat w gastronomii w Lesznie - zamknęli biznes

Walma zaczynała w Lesznie na Rynku. Jedna z ,,czerwonych budek'' stojących obok ratusza na początku lat 90-tych była właśnie debiutem gastronomicznym właścicieli. Potem nastąpiły przenosiny na Dworcową.

Prowadziliśmy ten biznes przed dwadzieścia lat. Wcześniej z Rynku też nas wygoniło wypowiedzenie umowy. Czerwony kiosk musiał stamtąd zniknąć i tak pojawiła się Walma na Dworcowej– mówi nam mąż właścicielki lokalu.

Walma przez dwie dekady karmiła mieszkańców, podróżnych przemierzających Dworcową w drodze do centrum Leszna i uczniów. Wśród klientów byli też choćby pracownicy leszczyńskiego sądu znajdującego się na sąsiedniej ulicy Kasprowicza.

Rozbiórka baru Walma w Lesznie. ,,Koniec z gastronomią''

Teraz po Walmie zostanie jedynie pusty teren, który miasto będzie mogło wynająć albo sprzedać. Czy będą chętni? Obok, w miejscu dawnej przychodni kolejowej, wyrósł już jakiś czas temu nowy budynek usługowo - handlowy, ale ulica Dworcowa wyraźnie traci na znaczeniu biznesowo.

Dziś już nie ma tylu uczniów i podróżnych jakby mniej. To był też jeden z powodów zamknięcia tego biznesu. Z gastronomii wychodzimy już na dobre – mówi mąż właścicielki Walmy.

Dworcowa w Lesznie już nie tak atrakcyjna jak kiedyś

Przed laty Dworcowa przyciągała gastronomię i usługi. Każdy pieszy pasażer, by dojść do centrum, czy na Zatorza z dworca, musiał przejść całą ulicę. Dzięki temu powstał ciąg obiektów, w których mieści się choćby kultowy Zbyhal. Działały tam też inne obiekty gastronomii, fryzjerstwo i inne usługi. Z czasem biznesy zaczęły znikać. Zamykały się.

Od roku można dojść do centrum Leszna bez konieczności spaceru całą ulicą Dworcową. Wydłużono tunel z budynku dworca i część pieszych, głównie uczniów, idzie już teraz właśnie przez (industrialną i brzydką obecnie) Towarową do swoich szkół.

Uporządkowanie tego terenu i zakończenie modernizacji dawnych młynów jeszcze bardziej wyłączą Dworcową z ruchu pieszego. Podróżni wybiorą krótszą drogę.

Płatny parking miejski i komercyjny przy samym dworcu, też nie są zachętą dla zmotoryzowanych klientów, by wybierali choćby gastronomię na Dworcowej.

Ulicę szpeci też wciąż budynek dawnej administracji PKP, który jest ruiną, a wizualnie dominuje na Dworcowej.

Znika kultowa jadłodajnia w Lesznie. Trwa wyburzanie po dwud...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto