Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy postawili na swoim. Gmina Lipno wycofała się ze zgody na zakład w Targowisku, który miał przetwarzać wieprzowe jelita na heparynę

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Spółka chińsko-polska chciała w Targowisku w gminie Lipno przetwarzać wieprzowe jelita na składnik do produkcji heparyny
Spółka chińsko-polska chciała w Targowisku w gminie Lipno przetwarzać wieprzowe jelita na składnik do produkcji heparyny Dariusz Staniszewski
Temat zakładu przetwarzającego ogromne ilości wieprzowych jelit na heparynę, pojawił się podczas sesji rady gminy Lipno w grudniu 2023. Wtedy jeden z mieszkańców Targowiska, wsi w której miał stanąć zakład, pytał się wójta gminy Lipno, dlaczego wydano zgodę o warunkach zabudowy? „Według mnie troszkę pośpiesznie wydano, nie wiem czy są terminy, że już w tych dniach trzeba dać odpowiedź. Jeszcze w 2008 całą heparynę na świecie produkowano w Chinach. Po co to zmieniać? Chiński rząd ogłosił raport, kto najbardziej truje, i heparyna była na pierwszym miejscu" mówił mieszkaniec Targowiska. Co ciekawe, ta „inwestycja nie jest wymieniona w rozporządzeniu, jako wymagająca uzyskania decyzji środowiskowej" wyjaśnił Łukasz Litka, wójt gminy Lipno. W kilka dni później, dyskusja o zakładzie przeniosła się z sali obrad do Targowiska i brali w niej udział mieszkańcy gminy Lipno.

Mieszkańcy pytają się o nowy zakład w Targowisku

Chińsko-polska spółka, której udziałowcem jest Hieronim Samelczak z Targowiska, chciała przetwarzać wieprzowe jelita na składnik do produkcji heparyny. Przetwórnia miała powstać w gospodarstwie należącym do udziałowca spółki. O sprawie zakładu w Targowisku zrobiło się głośno, gdy jeden z mieszkańców Targowiska na sesji gminy Lipno poinformował radę o decyzji, którą wydał urząd. Chodziło o decyzję o warunkach zabudowy, wydaną po wniosku złożonym przez polsko-chińską spółkę.

W Chinach zamyka się zakład na potrzeby środowiska, i wytycznych rządu chińskiego, a w Polsce ma być produkowana. Przypominam, że w Polsce heparyna była już produkowana w 2014 roku, po czym znikli. Wszyscy znikli, a gmina została z budynkami - mówił Tomasz Dworak, mieszkaniec Targowiska.

Według niego zakład przetwarzający wieprzowe jelita nie może stanąć w bliski sąsiedztwie innych zabudowań. A mówienie, że „nic nikomu nie grozi jest tylko lukrowaniem tematu". Mężczyzna przedstawił radzie gminy Lipno wyliczenia dotyczące zużycia wody potrzebnej do produkcji z wieprzowych jelit.

Po to, żeby wyprodukować jedną tonę heparyny trzeba zabić 2 000 000 świń, a w Polsce hoduje się 9 000 000 tych zwierząt. A co dalej? Przecież w Polsce mamy ASF. W takich warunkach nie można transportować surowca do zakładu. ASF jest również w Chinach. Trzeba sobie powiedzieć, biznes opiera się na oszukiwaniu środowiska, będzie tym większy, im bardziej będzie oszukane środowisko - dodał.

Gmina Lipno wycofała decyzję o warunkach zabudowy

Pod koniec roku 2023 miało miejsce pierwsze spotkanie mieszkańców Targowiska z Łukaszem Litką, wójtem gminy Lipno i przedstawicielami spółki, która chciała przetwarzać wieprzowe jelita. O tym, co uzgodniono poinformowaliśmy TUTAJ Już w nowym roku zwołano kolejne spotkanie, podczas którego wójt gminy Lipno poinformował, że zakładu w Targowisku nie będzie.

Dobrze, że wójt gminy Lipno wycofał zgodę na budowę zakładu heparyny - mówi wicestarosta leszczyński Maciej Wiśniewski.

M. Wiśniewski uczestniczył w dwóch spotkaniach dotyczących zakładu w Targowisku i pytał się włodarza gminy, dlaczego wydano decyzję o warunkach zabudowy bez decyzji środowiskowej? Jego zdaniem, gdy budowany jest zakład produkcyjny, to osób, które są uznane za stronę w postępowaniu o pozwoleniu na budowę, jest znacznie więcej, niż przy innych budowach.

W styczniu mieszkańcy Radomicka i Targowiska podpisali się pod apelem, w którym napisano, że nie chcą zakładu w swoich wioskach.

Jeśli Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyli decyzję gminy, to nie podejmę kroków zmierzających do tego, żeby taki zakład powstał - mówił redakcji Leszno Nasze Miasto Hieronim Samelczak, udziałowiec polsko-chińskiej spółki.

Spółka chińsko-polska chciała w Targowisku w gminie Lipno przetwarzać wieprzowe jelita na składnik do produkcji heparyny

Mieszkańcy postawili na swoim. Gmina Lipno wycofała się ze z...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto