MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoła w Lesznie świętuje 60 lecie. Prezentujemy pamiątkowe zdjęcia uczniów i grona nauczycielskiego

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Historia szkoły kolejowej, dużo później przekształconej w Zespół Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych, sięga 1962 roku. Wtedy to podjęto decyzję o utworzeniu szkoły uczącej przyszłych kolejarzy. Szkoła właśnie obchodzi swoje 60. urodziny. Uroczystości, które zaplanowano na sobotę - 15 kwietnia 2023 roku będą okazją do spotkania z kolegami i koleżankami oraz odwiedzin szkoły, mieszczącej się przy ulicy Kilińskiego w Lesznie. A już dzisiaj, zapraszamy w podróż do przeszłości. W naszej galerii zdjęć prezentujemy pierwsze roczniki uczniów i grona pedagogicznego szkoły kolejowej.

60-lecie dawnej szkoły kolejowej w Lesznie

W sobotę - 15 kwietnia 2023 roku Zespół Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych będzie obchodził jubileusz 60-lecia szkoły. W tym dniu, drzwi szkolnego budynku i sal lekcyjnych, będą szeroko otwarte dla gości, a wśród nich absolwentów "kolejówki". Przygotowano dla nich szereg atrakcji. Będą pokazy sportowe, wystawa prac artystycznych i strzelnica. Ciekawscy będą mogli posłuchać wykładu o sztucznej inteligencji.
Polecany:

Za nami już malowanie wielkiego muralu, którego tematem jest oczywiście szkoła i jej bogata historia - mówi dyrektor Zespołu Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych Robert Syc.

ZSET Leszno

ZSE-T zamiast szkoły kolejowej

Historia szkoły kolejowej, dużo później przekształconej w Zespół Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych, sięga 1962 roku. Wtedy to podjęto decyzję o utworzeniu szkoły uczącej przyszłych kolejarzy. Pierwsze lata były trudne. Szkołę należało wybudować, dlatego uczniowie korzystali z gościnności SP 9 w Lesznie. Trwało to dość długo, bo całe 15 lat.
Polecany:

Pierwszy lekcyjny dzwonek w nowej szkole przy ulicy Kilińskiego zabrzmiał w 1977 roku. Jak łatwo domyśleć się, szkoła była i jest, sąsiadem kolei. Z szkolnych okien rozpościera się widok na torowisko i sunące po nich pociągi. Ponieważ głównym zadaniem szkoły było uczenie zawodów przydatnych na kolei, stąd szkołę nazywano "kolejówką". W pierwszym roku szkolnym - uczono zawodu ślusarza i elektromontera taboru kolejowego.

Mury szkoły kolejowej opuściło około 5 000 absolwentów. Część z nich pracuje na kolei, a niektórzy rozjechali się po świecie. Od założenia szkoły zarządzało nią 7 dyrektorów. Pierwszym z nich był Kazimierz Paszek, później Michał Stachowiak i Stefan Jaskulski, następnie aż 27 lat szkołą kierował Kazimierz Maćkowiak. Jego następcą był Mirosław Matuszewski i Janina Piotrowiak, a od 2018 roku dyrektorem jest Robert Syc.

Pamiątkowe zdjęcia uczniów i grona pedagogicznego szkoły kolejowej w Lesznie

Szkoła w Lesznie świętuje 60 lecie. Prezentujemy pamiątkowe ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto