MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Intensywna burza. Co robić podczas burzy? Fakty i mity na temat burzy. Tych rzeczy kategorycznie unikaj, kiedy jest burza

Natalia Szewczyk
Natalia Szewczyk
Leżenie płasko na ziemi podczas burzy nie jest zalecane, ponieważ zwiększa powierzchnię kontaktu z ziemią, co może zwiększyć ryzyko porażenia prądem w przypadku uderzenia pioruna w pobliżu. Zamiast tego, jeśli znajdujesz się na otwartej przestrzeni bez możliwości schronienia, najlepiej jest przyjąć pozycję kuczną, złożoną z trzymania stóp razem, pochylania się do przodu i zakładania rąk na kolana.

Taka pozycja minimalizuje kontakt z ziemią i redukuje ryzyko poważnych obrażeń w przypadku przepływu prądu przez ciało. Najlepiej jednak unikać otwartych przestrzeni i poszukać schronienia jak najszybciej.
Leżenie płasko na ziemi podczas burzy nie jest zalecane, ponieważ zwiększa powierzchnię kontaktu z ziemią, co może zwiększyć ryzyko porażenia prądem w przypadku uderzenia pioruna w pobliżu. Zamiast tego, jeśli znajdujesz się na otwartej przestrzeni bez możliwości schronienia, najlepiej jest przyjąć pozycję kuczną, złożoną z trzymania stóp razem, pochylania się do przodu i zakładania rąk na kolana. Taka pozycja minimalizuje kontakt z ziemią i redukuje ryzyko poważnych obrażeń w przypadku przepływu prądu przez ciało. Najlepiej jednak unikać otwartych przestrzeni i poszukać schronienia jak najszybciej. KAROLINA MISZTAL
Burze, choć często zapierają dech w piersiach swoją dziką naturą, mogą być również źródłem wielu zagrożeń. Od rażenia piorunem, przez nawałnice, aż po pożary – lista potencjalnych niebezpieczeństw jest długa. W związku z tym, istotne jest, aby wiedzieć, jak zachować się podczas burzy, aby zminimalizować ryzyko i chronić siebie oraz swoich bliskich. W tym artykule rozwiewamy popularne mity na temat burz i podajemy sprawdzone fakty, które pomogą Ci bezpiecznie przetrwać te gwałtowne zjawiska pogodowe.

Burze to zjawiska atmosferyczne, które mogą być niezwykle niebezpieczne. W Polsce występują głównie w okresie wiosenno-letnim, niosąc ze sobą silne wiatry, opady deszczu, grad oraz wyładowania atmosferyczne. Każdego roku burze są przyczyną licznych szkód materialnych oraz zagrożeń dla zdrowia i życia ludzi. Wiedza na temat właściwego postępowania w czasie burzy jest kluczowa, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i swoim bliskim. Poniżej przedstawiamy praktyczne porady, które pomogą zminimalizować ryzyko związane z burzami.

Bezpieczeństwo w domu

Podczas burzy najbezpieczniej jest pozostać w domu. Zamknięte drzwi i okna mogą zapewnić ochronę przed silnym wiatrem i deszczem. Co więcej, eksperci radzą, aby podczas burzy nie stać w pobliżu okien ani drzwi, ponieważ szkło nie stanowi bariery dla piorunów, ale o tym opowiemy szczegółowo w galerii.

Odłączyć od sieci elektroniczny sprzęt domowy, sprzęt RTV, komputery – to uchroni go przed uszkodzeniem w przypadku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną,

podkreśla Rządowe Centrum Bezpieczeństwa . To ważne, ponieważ przepięcia mogą nie tylko zniszczyć sprzęt, ale także stanowić zagrożenie pożarowe.

Co robić na zewnątrz?

Jeśli zostaniesz zaskoczony przez burzę będąc na zewnątrz, istnieje kilka zasad, które mogą zwiększyć Twoje szanse na bezpieczne przetrwanie. Przede wszystkim, unikaj otwartych przestrzeni i wody, ponieważ pioruny często uderzają w najwyższe punkty w terenie i mogą przemieszczać się przez wodę.

Natychmiast przykucnij, jeżeli czujesz ładunki elektryczne w powietrzu, a włosy „stają ci dęba”

radzi Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Ponadto, osoby przebywające w grupie na otwartej przestrzeni powinny się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów, aby w przypadku uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy porażonym.

Mity i fakty

Wokół burz narosło wiele mitów, które mogą wprowadzać w błąd i zwiększać ryzyko podczas tych zjawisk pogodowych. Jeden z popularnych mitów mówi, że jeśli znajdziesz się w samochodzie, piorun nie może Cię razić. Faktem jest, że samochód może zapewnić pewien poziom ochrony, ale tylko wtedy, gdy jest zamknięty, a piorun uderza w metalową karoserię, która następnie rozprasza ładunek elektryczny.

Wiele osób wierzy, że podczas burzy bezpieczne jest schowanie się pod drzewem, ale to jeden z największych mitów. Drzewa przyciągają pioruny i mogą stanowić duże zagrożenie. Dlatego ważne jest, aby unikać schronienia się pod pojedynczymi, wysokimi drzewami podczas burzy.

Burze mogą być fascynującym zjawiskiem, ale nigdy nie należy zapominać o potencjalnych zagrożeniach, jakie niosą. Zapamiętując i stosując się do wyżej wymienionych porad, możesz znacznie zwiększyć swoje szanse na bezpieczne przetrwanie burzy. Pamiętaj, aby zawsze szukać bezpiecznego schronienia, unikać otwartych przestrzeni i wody, oraz odłączyć urządzenia elektryczne w domu. Biorąc pod uwagę te wskazówki, możesz czuć się bezpieczniej podczas kolejnej burzy.

WAKACJE W OGRODZIE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Intensywna burza. Co robić podczas burzy? Fakty i mity na temat burzy. Tych rzeczy kategorycznie unikaj, kiedy jest burza - Gniezno Nasze Miasto

Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto