MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kościoły w obiektywie

Arkadiusz KACZMAREK
Autorzy albumu pt.: ,,Kościoły ziemi kościańskiej’’: Zbigniew Garsztka, Magdalena Lajszner i Jan Pawicki.  Fot. A. Kaczmarek
Autorzy albumu pt.: ,,Kościoły ziemi kościańskiej’’: Zbigniew Garsztka, Magdalena Lajszner i Jan Pawicki. Fot. A. Kaczmarek
Na lokalnym rynku wydawniczym pojawił się album pt.: ,,Kościoły ziemi kościańskiej’’. Publikacja, która dedykowana jest Ojcu Świętemu, w środowisku miłośników ziemi kościańskiej określana jest mianem ...

Na lokalnym rynku wydawniczym pojawił się album pt.: ,,Kościoły ziemi kościańskiej’’.
Publikacja, która dedykowana jest Ojcu Świętemu,
w środowisku miłośników ziemi kościańskiej określana jest mianem perły.

Album zawiera 290 fotografii przedstawiających 35 kościołów parafialnych oraz kilkanaście kaplic powiatu kościańskiego.
Zdjęciom Zbigniewa Garsztki towarzyszą opisy i komentarze pióra Magdaleny Lajszner i Jana Pawickiego. Wydawcami albumu są parafia Farna w Kościanie oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Kościańskiej. Autorzy dedykowali publikację Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II z okazji jubileuszu dwudziestopięciolecia pontyfikatu.

Pochwała od biskupa

Pomysł oraz efekt pracy trójki mieszkańców Kościana wzbudził podziw arcybiskupa poznańskiego Stanisława Gądeckiego. Dostojnik dał temu wyraz w okolicznościowym liście gratulacyjnym. Album wywarł olbrzymie wrażenie również na sporej grupie mieszkańców Kościana. - Publikacja jest unikatowym osiągnięciem edytorskim - ocenia Krystyna Winowicz. - Jest to pierwsza książka poświęcona historii wszystkich obiektów sakralnych dawnego powiatu kościańskiego, istniejącego do 1975 roku. To niezwykle wartościowe i pouczające wydawnictwo może pomóc wielu osobom w odkryciu piękna naszych świątyń. Stanowi ono potwierdzenie wiary oraz potrzeby uwielbienia Boga tych, którzy te miejsca tworzyli.

Z aparatem na rowerze

Przygotowania do wydania albumu trwały prawie dwa lata. W tym czasie Zbigniew Garsztka oraz jego najbliżsi współpracownicy, poświęcając swój czas i pieniądze, przeanalizowali opasłe tomy materiałów źródłowych i wykonali tysiące fotografii. - W tym celu przejechaliśmy niezliczoną liczbę kilometrów - wspomina Zbigniew Garsztka. - Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych podróżowaliśmy rowerami. Gorzej bywało zimą. Wówczas to pomocną dłoń wyciągali życzliwi ludzie, którzy wozili nas we wskazane miejsca. Podczas fotograficznych eskapad nierzadko dochodziło do różnego rodzaju zaskakujących zdarzeń. - Przebitych dętek i opon w kołach rowerów oraz samochodów nie da się zliczyć - mówi Garsztka. - Takich przeciwności było dużo, jednak nie stanowiły one większego problemu. Gorzej bywało, gdy podczas fotografowania wnętrza kościoła pw. Świętej Barbary w Gryżynie niespodziewanie w całej okolicy wyłączono na kilka godzin prąd. Powodowało to niepotrzebne opóźnienia w pracy. To samo dotyczy awarii sprzętu. Do usunięcia usterki mojego aparatu fotograficznego potrzebna była spora kwota, którą nie dysponowałem. Z tarapatów wybawił mnie wójt gminy Kościan. Henryk Bartoszewski wyasygnował potrzebne pieniądze. Autorzy zgodnie podkreślają, że bez moralnego i finansowego wsparcia licznego grona ludzi dobrej woli album nie mógłby się ukazać.

Snuje plany

Choć od zakończenia prac nad albumem minęło zaledwie kilka tygodni, autorzy mają już kolejne plany artystyczne. - Marzy mi się publikacja poświęcona przydrożnym krzyżom - zdradza Jan Pawicki. - W okolicy znajduje się ponad pięćset tego typu obiektów. Mogą one opowiedzieć wiele interesujących historii.

O autorach


Magdalena Lajszner - urodziła się w Kościanie. Tutaj zdała maturę w Liceum Ogólnokształcącym. W 1986 roku ukończyła studia kulturoznawcze na UAM w Poznaniu. Pracuje w Muzeum Regionalnym w Kościanie na stanowisku kustosza. Fotografuje od dziesięciu lat. Nie ukrywa, iż stało się to dzięki zachęcie Zbigniewa Garsztki, którego uważa za swojego mistrza i nauczyciela. Najczęściej fotografuje zabytki ziemi kościańskiej.
Zbigniew Garsztka - urodził się w Koźminie. Studia ukończył na poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Od ponad 30 lat jest nauczycielem w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kościanie. Zainteresowania fotograficzne przejął po ojcu. Od 1964 roku fotografowanie stało się jego pasją. Od ponad 10 lat współtworzy kronikę Kościana. Ma na swoim koncie wiele autorskich wystaw oraz album pt.: ,,Zabytki kościańskiej fary.’’
Jan Pawicki - pochodzi z Grodziska Wielkopolskiego. Absolwent wydziału prawa Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Przez pond 30 lat pracował w stolicy Wielkopolski na kierowniczych stanowiskach administracyjnych. Jest członkiem wielu regionalnych i ogólnopolskich organizacji i towarzystw społecznych. Interesuje się historią ziemi kościańskiej, której poświęcił ponad sto publikacji i opracowań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto