Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno może zostać stolicą piosenki żołnierskiej

Daniel Andruszkiewicz
Nagrodą główną leszczyńskiego przeglądu jest Grand Prix Dowódcy Wojsk Lądowych
Nagrodą główną leszczyńskiego przeglądu jest Grand Prix Dowódcy Wojsk Lądowych FOT. DANIEL ANDRUSZKIEWICZ
Czy Leszno ma szansę stać się drugim Kołobrzegiem? O dostępie do morza i rozległych nadbałtyckich plażach nie ma co marzyć, ale jest szansa, by odbywający się w tym mieście Ogólnopolski Przegląd Piosenki Żołnierskiej stał się równie kultowy, co jego pierwowzór zawieszony na początku lat 90. minionego wieku.

Dziś i jutro na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Lesznie w szranki staną soliści i zespoły, które zaprezentują szlagierowe utwory z wojskowego repertuaru.

Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci zmieniły się czasy, ustrój polityczny i gusty muzyczne. Dziś niepodzielnie króluje popkultura ze swoimi platynowymi gwiazdami. Wydawać by się mogło, że przedsięwzięcie, takie jak kultowy Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu nie ma racji bytu. Okazuje się, że jest wręcz przeciwnie. W Lesznie zaczął się dziś VI Ogólnopolski Przegląd Piosenki Żołnierskiej, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem widzów.

– Uczestnicy często wywodzą się z klubów wojskowych, to organizacje funkcjonujące podobnie do domów kultury. Młodzież ćwiczy tam swój warsztat przez wiele lat pod okiem wspaniałych instruktorów – mówi Barbara Mroczkowska, przewodnicząca Stowarzyszenia ,,Rodzina Wojskowa”, które jest głównym organizatorem OPPŻ w Lesznie.

Początkowo festiwal miał być imprezą bardziej kameralną, która pochłonie mniej czasu i pieniędzy. Tworzony był z myślą o regionalnych wykonawcach, a jego pierwsza odsłona skierowana była do mieszkańców Wielkopolski. Jednak zainteresowanie było tak duże, że organizatorzy zdecydowali, by kolejne edycje odbywały się pod ogólnopolskim szyldem. Ze znalezieniem uczestników nie było najmniejszych problemów. Młodzież z całego kraju zgłaszała się sama. Obecnie frekwencja jest taka, że przed festiwalem odbywają się przesłuchania w Żaganiu, Olsztynie i Rzeszowie. Pozostali kandydaci mogą jeszcze powalczyć o miejsca w Lesznie, gdzie dziś i jutro (piątek od godz. 10 do 15, sobota od 10 do 14) mają okazję, by zaprezentować swoje umiejętności przed jury. W tym roku o nagrodę główną, czyli Grand Prix Dowódcy Wojsk Lądowych, rywalizować będą aż 74 osoby. Koncert galowy odbędzie się jutro o godz. 17. Repertuar jest ściśle określony. Śpiewane są piosenki wojskowe, zarówno te szlagierowe, jak i współczesne.

– Tych ostatnich nie słyszymy zbyt często, bo nie wiedzieć dlaczego, nasza młodzież preferuje utwory sprzed 20-30 lat. Nie można przy tym zaprzeczyć, że wychodzą im bardzo dobrze. Doceniamy to. Poza nagrodą Grand Prix będzie też nagroda dyrektora ośrodka kultury dla najlepszego instruktora, nagroda dla najmłodszego uczestnika, a po raz pierwszy stowarzyszenie chce wyróżnić artystę, który nowatorsko dobrał repertuar – mówi Mroczkowska.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gostyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto