Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ranking zamożności samorządów. Jak w zestawieniu wypada Leszno i powiat leszczyński?

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Na początku sierpnia ukazał się ranking "Najbogatsze samorządy w 2021 roku" przeprowadzony przez analityków pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”. Jest to zestawienie zamożności samorządów w przeliczeniu na mieszkańca. W rankingu Leszno uplasowało się na 16 miejscu wśród miast na prawach powiatu, a powiat leszczyński w rankingu zamożności znalazł się na 280 pozycji.

Na początku sierpnia ukazał się ranking "Najbogatsze samorządy w 2021 roku" przeprowadzony przez analityków Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Jest to zestawienie zamożności samorządów w przeliczeniu na mieszkańca. W rankingu Leszno uplasowało się na 16 miejscu wśród miast na prawach powiatów, a powiat leszczyński w rankingu zamożności znalazł się na 280 pozycji.

Wielkopolska w połowie stawki

Na 16 województw wielkopolskie zajęło 7. miejsce, ze wskaźnikiem zamożności na mieszkańca w wysokości 389 złotych. To oznacza duży spadek, bo w poprzednim zestawieniu nasz region był na 3 lokacie. a w latach 2016-2019 wielkopolska ulokowała się tuż za podium.

Leszno wysoko w rankingu zamożności

W Polsce jest 66 miast na prawach powiatu. Jest to jednostka samorządu terytorialnego potocznie określana jako powiat grodzki. W rankingu "Najbogatsze samorządy w 2021 roku" przeprowadzonym przez analityków pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”, Leszno uplasowało się na 16 pozycji (wśród 66. miast na prawach powiatu) z dochodem na poziomie 5710 złotych na mieszkańca. Z miast zlokalizowanych w Wielkopolsce, Leszno jest na trzeciej pozycji. Wyprzedza nas Poznań - 6838 zł, i Konin - 6102 złote.
W ubiegłym roku Leszno umieszczono na 15 miejscu, a dwa lata wcześniej na 20 pozycji.

Odległe miejsce powiatu leszczyńskiego

W zestawieniu za 2021 r. powiat leszczyński zajął 280 miejsce w kraju (rok wcześniej – 274) z dochodem 762 zł na mieszkańca. Sąsiednie powiaty zajęły znacznie wyższe miejsca: górowski – 62 (1149 zł), wolsztyński – 133 (1041 zł), gostyński – 143 (1025 zł), rawicki – 198 (941 zł), kościański – 207 (926 zł), wschowski – 213 (918 zł).

W ostatnich dziesięciu latach powiat leszczyński w rankingu zamożności zajmował miejsca 248-280.

Odległe pozycje związane są ze specyficzną strukturą jego dochodów oraz metodyką opracowywania rankingu. W wyniku wprowadzonej w 1998 r. reformy administracyjnej Leszno stało się samodzielnym powiatem grodzkim, w związku z tym powiat leszczyński ma niższe dochody niż powiaty, w skład których wchodzi miasto będące ich siedzibą. Ma to swe bezpośrednie przełożenie m.in. w niższych wpływach z udziału w podatku PIT i z subwencji oświatowej. Powiat nie prowadzi szkół ponadpodstawowych, a tylko dwie szkoły specjalne - tłumaczy odległą pozycję w rankingu zamożności starostwo.- Przy opracowywaniu przez „Wspólnotę” rankingu zamożności pomijane są wpływy z dotacji celowych, a uwzględniane tylko dochody własne i otrzymywane subwencje. Niskie dochody własne nie przeszkadzają jednak powiatowi leszczyńskiemu w prowadzeniu od lat proinwestycyjnej polityki. Dzięki skutecznemu zabieganiu o dotacje z budżetu Unii Europejskiej i budżetu państwa oraz wsparciu przez sąsiednie samorządy, a także przedsiębiorstwa, w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów publikowanych przez „Wspólnotę” powiat leszczyński znajduje się w czołówce, a w latach 2018-2019 był krajowym liderem inwestycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto