Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tytuł honoris causa dla Stefana Grysa

MICH
Doktor honoris causa, Stefan Grys (po prawej) z prezydentem Światowej Akademii Medycyny, profesorem Kazimierzem Imielińskim i profesorem Lechosławem Gapikiem, członkiem ŚAM.
Doktor honoris causa, Stefan Grys (po prawej) z prezydentem Światowej Akademii Medycyny, profesorem Kazimierzem Imielińskim i profesorem Lechosławem Gapikiem, członkiem ŚAM.
Doktor Stefan Grys jest od wczoraj jednym siedmiu autorytetów na świecie szczycącym się zaszczytnym tytułem doktora Honoris Causa Światowej Akademii Medycznej. W tym gronie jest czterech noblistów.

Doktor Stefan Grys jest od wczoraj jednym siedmiu autorytetów na świecie szczycącym się
zaszczytnym tytułem doktora Honoris Causa Światowej Akademii Medycznej. W tym gronie jest czterech noblistów.

Tytuł doktora honoris causa in humanites (w filozofii) nadała Stefanowi Grysowi Światowa Akademia Medycyny imienia Alberta Schweitzera. Jej prezydentem jest Polak, muliti profesor honoris causa, Kazimierz Imieliński.
Uroczystość wręczenia zaszczytnego tytułu zbiegła się z inauguracją roku akademickiego w Wyższej Szkole Marketingu i Zarządzania w Lesznie. O frekwencji na imprezie może świadczyć fakt, że same powitania zaproszonych gości zajęły profesorowi Tadeuszowi Mendlowi, rektorowi WSMiZ ponad 25 minut. - Tego typu tytuły Akademia nadaje niezwykle rzadko. Doktor Stefan Grys zasłużył sobie na ten tytuł. Potrafi łączyć pasję naukową z działaniem dla dobra społecznego - przyznał profesor Imieliński. Z tytułu dumni są także studenci leszczyńskiej uczelni, z którą laureat współpracuje od dawna. - To olbrzymie wyróżnienie dla uczelni. Mam nadzieję, że także wśród nas ktoś w przyszłości zdobędzie taki tytuł - przyznaje Magdalena Soczewka, studentka drugiego roku.

Prezes humanista

Początek kariery zawodowej Stefana Grysa sięga czasów studenckich. Grys jest absolwentem wydziału chemii na Uniwersytecie Wrocławskim. Po zakończeniu studiów przez trzy lata był nauczycielem chemii w głogowskim liceum. W 1964 roku rozpoczął pracę w leszczyńskim zakładzie Poznańskich Zakładów Przemysłu Spirytusowego Polmos. Zaczynał od szczebla asystenta w laboratorium badawczym. W ciągu kilku lat piął się po drabinie firmowej aż do stanowiska dyrektorskiego. W 1974 r. obronił pracę doktorską. W swojej karierze zawodowej ma na koncie pięć patentów i wiele nowoczesnych rozwiązań technicznych w dziedzinie produkcji spirytusu i jego pochodnych. Jako prezes Akwawitu od lat wspiera miasto. Znany jest jego wkład w rozwój leszczyńskiego sportu oraz e- dukacji. Dzięki wsparciu Akwawitu możliwy był między innymi rozwój Państwowej Szkoły Muzycznej. Rada Miejska Leszna przyznała mu tytuł ,,Zasłużonego dla miasta’’.

Jeden z siedmiu

Tytuł doktora honoris causa nadany przez Światową Akademię Medycyny jest najbardziej elitarnym z wyróżnień zgromadzonych przez laureata. Lista tytułów obejmuje szesnaście pozycji. Wśród nich jest między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Tytuł honoris causa in humanites nadany wczoraj Stefanowi Grysowi jest siódmym w historii tej organizacji. - Poprzednie tak zaszczytne wyróżnienia odbierali między innymi córka patrona Alberta Schweitzera, Rhena Schwei- tzer-Miller, czterech laureatów nagrody Nobla a ostatnio prezydent Syrii - przyznał profesor Lechosław Gapik, członek Światowej Akademii Medycyny.

- Stefan Grys odbiera ten tytuł właśnie w Lesznie, bo tutaj, w jego małej ojczyźnie taki akt ma największe znacznie symboliczne.

Zdaniem laureata takie wyróżnienie będzie dopingiem do dalszej pracy.

- Jest to najszczęśliwszy dzień w moim życiu. Dotychczas żyłem i pracowałem nie tylko dla siebie. Szczególne znacznie ma więc dopisek przy tytule ,,in humanites’’ - podkreśla Stefan Grys, leszczynianin, doktor honoris causa. W poniedziałek utytułowany prezes jak co dzień rano stawi się w pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto