Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

GMINA LIPNO. Panie z kół gospodyń wiejskich mają w głowach wiele ciekawych pomysłów [ZDJĘCIA]

Anna Maćkowiak
Anna Maćkowiak
Archiwum gminy Lipno i kół gospodyń wiejskich w gminie Lipno
„Głos Wielkopolski” oraz serwisy naszemiasto.pl przygotowali album prezentujący działalność kół gospodyń wiejskich prężnie działających na terenie województwa wielkopolskiego. Już niedługo album trafi do naszych czytelników. Będzie można znaleźć w nim również sporo ciekawych informacji na temat kół gospodyń wiejskich w gminie Lipno. Przekonajcie się, jak wielu inicjatywom udzielające się z nich panie poświęcają swój czas.

Gmina Lipno leży w południowo-zachodniej części Wielkopolski. Zajmuje obszar 103,43 km2 zlokalizowany na terenach o szczególnych walorach przyrodniczych i rekreacyjnych. Ma bardzo korzystne położenie komunikacyjne, z uwagi na fakt, iż leży przy drodze wojewódzkiej nr 309, a także linii kolejowej relacji Poznań – Wrocław, zaledwie kilka kilometrów od Leszna.

Sporo atrakcji

Gmina bogata jest w zabytki, ma atrakcyjne tereny do wypoczynku, a także wolne przestrzenie do inwestycji. Leży na terenie powiatu leszczyńskiego, a graniczy z gminami: Śmigiel, Osieczna, Święciechowa, Włoszakowice i miastem Leszno. Gminę zamieszkuje 8648 osób (stan na 31.12.2020 r.) w 18 miejscowościach. Piętnaście z nich to wsie sołeckie. Gmina ma charakter typowo rolniczy, gdzie użytki rolnicze zajmują 69 proc. jej powierzchni. Jedną piątą terenu stanowią z kolei lasy.

Prężnie działa sześć kół

Na terenie gminy Lipno czynnie działa sześć kół gospodyń wiejskich w miejscowościach: Wilkowice, Mórkowo, Lipno, Wyciążkowo, Radomicko i Smyczyna. Aktywność społeczna KGW przejawia się w przede wszystkim w kultywowaniu tradycji, rozwijaniu różnych form przedsiębiorczości wśród kobiet, pomocy rodzinie wiejskiej w wychowaniu, kształceniu i zapewnieniu jak największego udziału dzieci i młodzieży w różnych formach wypoczynku wakacyjnego. Członkinie kół biorą czynny udział w organizacji imprez kulturalnych odbywających się na terenie gminy.

Koło Gospodyń Wiejskich w Lipnie

Koło Gospodyń Wiejskich w Lipnie dokumentację swojej działalności posiada od roku 1957. W tym okresie działało aktywnie pod przewodnictwem Ireny Bojek, zrzeszało 44 kobiety. W roku 1990 przewodniczącą została Bogumiła Musielak, która kontynuowała działania swojej poprzedniczki. Rok 2016 przyniósł zmiany i przewodniczącą została Bożena Łuc.

Aktualnie koło liczy 18 członkiń. Jego działalność opiera się na współpracy z organizacjami z terenu gminy Lipno. Bierze udział w występach artystycznych podczas dożynek wiejskich. Członkinie koła ochoczo i aktywnie wspierają organizację wydarzeń na terenie gminy Lipno.

Warto wspomnieć między innymi, że od lat Koło Gospodyń Wiejskich w Lipnie bierze udział w ,,Wielkanocy w tradycji” organizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie, podczas której zdobywa wiele sukcesów. „Wielkanoc w tradycji” jest imprezą organizowaną z dużym rozmachem, a odwiedzają ją licznie nie tylko mieszkańcy gminy Lipno i powiatu leszczyńskiego, lecz również bardziej odległych zakątków regionu.

Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Lipnie organizują wyjazdy do teatru i na kręgielnie, które cieszą się zawsze sporym zainteresowaniem. Przygotowują również spotkania towarzyskie dla swoich członkiń. Podczas nich rozwijają swoje pasje oraz dzielą się swoim doświadczeniem. Zawsze jest wiele tematów, które można wspólnie przedyskutować.

W wolnym czasie panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Lipnie organizują spotkania z okazji Dnia Kobiet oraz wigilijne, na które każda z nich przygotowuje wybraną potrawę wigilijną. Jest to też dobry moment, by podzielić się przepisami na sprawdzone od lat czy nowatorskie świąteczne rozwiązania kulinarne. W obecnym, trudnym dla wszystkich, czasie członkinie KGW w Lipnie wspierają się i stale utrzymują ze sobą kontakt.

Koło Gospodyń Wiejskich w Mórkowie

Początki Koła Gospodyń Wiejskich w Mórkowie sięgają roku 1963. To właśnie wtedy gospodynie wsi wybrały na przewodniczącą Franciszkę Bartosz.

Już w pierwszych latach koło aktywnie uczestniczyło w działalności gospodarczej wsi, zamawiając i rozprowadzając pisklęta kacze i kurze. Sporo uwagi poświęcało kursom kroju i szycia. W roku 1980 koło liczyło 65 członkiń. Jego pracom przewodniczyła Wiktoria Kaźmierczak. Plan działań gospodyń był znacznie rozbudowany. Organizowano kursy robót ręcznych, liczne wieczorki taneczne oraz prelekcje na temat zdrowia, żywienia i higieny. Lata 80. i 90. zeszłego stulecia to czas licznych krajowych wycieczek.

Po roku 2000 pracami koła kierowały odpowiednio: Elżbieta Maćkowiak i Hanna Kowalczyk. Obecnie KGW przewodniczy wnuczka pierwszej przewodniczącej – Wioletta Nadol. W tym czasie gospodynie z Mórkowa brały udział w przeglądach gminnego konkursu „Wielkanoc w tradycji”, dzieląc się wypiekami, potrawami i wystrojem świątecznym. Koło wspierało i nadal patronuje imprezom integracyjnym we wsi, takim jak dożynki, parafiady czy noce świętojańskie.

Dziś koło tworzy około 30 gospodyń. Panie wspólnie urządzają uroczystości okolicznościowe – dla przykładu wigilia, Dzień Kobiet i zabawy karnawałowe. Znajdują również czas na warsztaty plastyczne, wycieczki oraz wspierają charytatywne zbiórki społeczne, dzieląc się dobrem. Nowym projektem gospodyń jest nawiązywanie kontaktu i podjęcie współpracy z kołami w różnych regionach Polski, promując tym samym swoją pasję, jak również gminę Lipno.

Środowisko koła cieszy się dużym uznaniem i szacunkiem.

Koło Gospodyń Wiejskich w Radomicku

Miejscowe koło gospodyń wiejskich zostało założone w 1958 roku przy kółku rolniczym. Pierwszą jego przewodniczącą została Helena Adamska. Koło liczyło wówczas 60 pań. W tym okresie spotykały się w swoich domach, prowadząc w nich pokazy gotowania i pieczenia.

Od roku 1966 funkcję przewodniczącej objęła Anna Łuczyńska. Wówczas koło skupiało już 70 pań. Spotykały się w klubie przy Szkole Podstawowej w Radmicku. Wyszywały, haftowały, prowadziły pokazy kosmetyczne, gotowały i piekły ciasta. Organizowały zabawy taneczne na łące oraz wyjazdy do oper i operetek. Sylwester odbywał się w szkole, dożynki – w kółku rolniczym pod wiatą. Organizowano też przedstawienia w Targowisku i Radomicku, w których występowały gospodynie z KGW Radomicko. W latach 1970-1972 pomagały przy budowie i sprzątaniu świetlicy wiejskiej.

Od 1972 roku przewodniczącą koła była Krystyna Klecha. KGW prowadziło zakup kurczaków, butli i maszynek gazowych. W tym okresie organizowano zabawy karnawałowe, wycieczki, przedstawienia oraz zabawy dla dzieci i wyświetlanie filmów objazdowych. Zaczęto również organizować Dzień Kobiet. W roku 1999 przewodniczącą została Anna Haremza. Koło liczyło 45 członkiń. KGW organizowało zabawę sylwestrową, andrzejki, bal przebierańców dla dzieci. 8 marca 2008 roku koło zorganizowało swoje 50-lecie. Od tego dnia funkcję przewodniczącej pełni Bożena Spławska. Koło regularnie organizuje pokazy gotowania, przyrządzania surówek, gotowania beztłuszczowego, czy pokazy środków higienicznych. KGW posiada zaplecze kuchenne na 140 osób.

Obecnie koło liczy 40 członkiń. W ramach integracji corocznie organizuje Dzień Kobiet i wigilię. Bierze aktywnie udział w wydarzeniach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie, jak również w organizacji wydarzeń dla mieszkańców Radomicka i okolic.

Koło Gospodyń Wiejskich w Smyczynie

Koło Gospodyń Wiejskich w Smyczynie zostało założone 27 stycznia 2004 roku. Pierwotnie należały do niego 24 kobiety, a obecnie tworzy je 14 pań. Koło kilka razy w roku spotyka się w świetlicy wiejskiej. Gospodynie zajmują się organizacją spotkań, takich jak: Dzień Kobiet, Dzień Matki oraz wigilia. Koło organizuje również pikniki z okazji Dnia Dziecka, zabawy karnawałowe i andrzejkowe. Wraz z sołtysem sołectwa Smyczyna panie organizują coroczne dożynki wiejskie. Jak zatem widać, nie brakuje inicjatyw, których celem jest m.in. integracja lokalnej społeczności. Podczas spotkań panie omawiają i wymieniają się swoimi przepisami oraz doświadczeniami kulinarnymi. Koło uczestniczy również w corocznej ,,Wielkanocy w tradycji” organizowanej przez Gminny Ośrodek Kultury w Lipnie. Raz w roku Koło Gospodyń Wiejskich ze Smyczyny spotyka się na generalnym sprzątaniu świetlicy wiejskiej, jak również terenu wokół niej.

Koło Gospodyń Wiejskich w Wilkowicach

Koło Gospodyń Wiejskich w Wilkowicach działa już 61 lat dla dobra rodziny, wsi i kultywowania ludowych tradycji. W kole zarejestrowanych jest 112 kobiet, zaś czynnie działa 20 pań. Koło Gospodyń Wiejskich w Wilkowicach założone zostało w 1959 roku przez 12 gospodyń. Przez ten okres 61 lat zarządzały nim trzy przewodniczące: Florentyna Krawiec i Halina Wyżkiewicz, natomiast od roku 1983 szefową jest Teresa Hanusek, która w 2021 roku obchodzi 38 lat pracy w KGW.

W kole z założycielek – honorowych członkiń pozostały dwie: Krystyna Drymel – pierwsza sekretarz koła oraz Maria Misiorna. Oprócz pracy kulturalnej koło organizuje pokazy kulinarne, prezentacje nowoczesnego sprzętu gospodarstwa domowego. Uczestniczy w kiermaszach świątecznych, co roku organizuje zabawę andrzejkową na 100 par, wycieczki turystyczne. KGW angażuje się również w organizację imprezy związanej z rekonstrukcją wsi polskiej z przełomów XIX i XX wieku pt. „Dawno, dawno temu na wsi”. Przy KGW Wilkowice działa klub „Złota niteczka” zrzeszający panie, których pasją jest rękodzieło artystyczne. Co roku koło organizuje imprezy z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki, Dnia Dziecka. Szczególnie panie pamiętają o byłych i aktualnych, samotnych członkiniach koła, odwiedzając je 8 marca z upominkiem.

KGW w Wilkowicach ma na koncie liczne osiągnięcia. To przede wszystkim prace społeczne przy budowie szkoły podstawowej i domu strażaka w Wilkowicach, jak również wsparcie finansowe na remont kościoła, na budowę remizy strażackiej oraz innych obiektów w kraju i nie tylko.

Wilkowickie KGW dwukrotnie zajęło pierwsze miejsce w powiecie leszczyńskim w plebiscycie „Głosu Wielkopolskiego” – Mistrzowie Agro, w kategorii KGW. Z kolei jego przewodnicząca Teresa Hanusek w 2017 roku w tym samym plebiscycie zdobyła pierwsze miejsce wśród gospodyń wiejskich powiatu leszczyńskiego. Na tym lista osiągnięć się nie kończy, podobnie jeśli chodzi o aktywności pań z wilkowickiego KGW.

Koło Gospodyń Wiejskich w Wyciążkowie

Koło Gospodyń Wiejskich w Wyciążkowie zostało reaktywowane 8 marca 2008 roku. Obecnie skupia 24 kobiety, które pochodzą z Wyciążkowa i okolicznych miejscowości.

Najstarszą członkinią KGW w Wyciążkowie jest Grażyna Skiba. Przewodniczącą została Żaneta Urbanowska, jej zastępczynią – Iwona Glapiak, natomiast skarbnikiem – Lidia Łaszczyńska.

Wolny czas członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Wyciążkowie spędzają na podróżach w góry, nad morze i za granicę. Zwiedziły takie miejscowości, jak: Zakopane, Kraków, czy Gdańsk. Koło gospodyń organizuje wycieczki rowerowe i spacery z kijkami nordic walking. Coś dla siebie znajdą zatem zarówno panie zainteresowane zwiedzaniem nowych miejsc, jak również chcące aktywnie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Często w tych wycieczkach kobietom towarzyszą dzieci.

Panie mają w swoim dorobku już niejedną zorganizowaną zabawę taneczną, które cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców. Przygotowały także zabawy tematyczne, powróciły do czasów PRL-u czy też wybrały się na Dziki Zachód przebrane za kowbojki.

W planach gospodynie z KGW w Wyciążkowie mają zorganizowanie imprezy o tajemniczo brzmiącym tytule „Gorączka sobotniej nocy”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto