MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Propozycje zmian w komunikacji

Łukasz Kaczmarek
Skrócenie czasu przejazdu autobusów - to kwestia, która była w ostatnim czasie szerzej w kontekście miasta Leszna. Nie ulega wątpliwości, że transport publiczny wymaga zmian. Przejazdy z punktu A do punktu B mają być krótsze.

Obecnie, Leszno ma jedenaście linii autobusowych, ale ich przebieg odbija się niekorzystnie na czasie przejazdu. Trasy pomiędzy centrum, a pozostałymi terenami muszą być uproszczone. Być może wtedy pasażerów przybędzie i zamiast jazdy samochodem wybiorą podróż komunikacją miejską. - Naszym celem jest ograniczenie ruchu samochodowego. Spowoduje to oszczędności w tworzeniu infrastruktury parkingowej - przekonuje architekt miejski, Maciej Kubiak.

W planach jest utworzenie kilku węzłów przesiadkowych. Najważniejszy z nich ma się znajdować pomiędzy dworcem PKP, a dawnymi młynami. W związku z tym, korzystający będą mieli mniejszy dystans do przejścia na przystanek. Ponadto, większa część linii poruszać się będzie w Śródmieściu. - Staramy się dopasować ofertę do potrzeb klientów. Chcemy także poprawić komfort jazdy, wprowadzając korekty do rozkładu jazdy - informuje dyrektor MZK, Jacek Domagała.

Na konsultacjach w leszczyńskim ratuszu, mieszkańcy pytali o plany w sprawie biletów. Chodzi o likwidację wersji papierowej. - Takie bilety będą obowiązywały, ale można również korzystać z Leszczyńskiej Karty Miejskiej oraz aplikacji. Umożliwia ona zakup biletu za pomocą telefonu komórkowego - odpowiada Domagała i dodaje, że w Lesznie jest czterdzieści punktów sprzedaży biletów autobusowych.

Dodatkowo, w przyszłym roku autobusy zostaną wyposażone w 26 sztuk biletomatów. Nadal będzie można zakupić bilet u kierowcy, ale tylko wtedy, kiedy biletomat będzie nieczynny. Cena będzie identyczna, jak ta w biletomacie. W tym momencie, bilety u kierowcy są droższe, aniżeli w punktach sprzedaży. Z pewnością poprawi to jakość usług. - Kierowcy poświęcają zbyt dużo czasu na sprzedaż. Dla pasażera ważna jest punktualność, dlatego zakup biletu u kierowcy powinien być okazjonalny - przyznał Domagała.

Dyrektor MZK przekazał także informację o poprawce naniesionej w rozkładzie w sprawie linii autobusowej zatrzymującej się przy Szkole Podstawowej nr 5. Tyczyło się to uczniów, którzy kończyli lekcje o godzinie 14:00. Autobusy odjeżdżały zaledwie kilka minut po zajęciach. Na konsultacjach padła także prośba do kierowców, aby podjeżdżali bliżej chodników. Ułatwiłoby to znacznie wsiadanie do autobusu osobom starszym i osobom z wózkami dziecięcymi. Niestety, nie wszystkie przystanki są wyposażone w nowoczesne perony.

źródło: leszno.pl

od 7 lat
Wideo

Od dzisiaj kierowcy Ubera i Bolta muszą mieć polskie prawo jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto