Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LESZNO. Gronowo - kiedyś wieś dziś jedna z większych dzielnic Leszna, która wciąż się zmienia i rozrasta [ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
LESZNO. Gronowo - kiedyś wieś dziś jedna z większych dzielnic Leszna, która wciąż się zmienia i rozrasta
LESZNO. Gronowo - kiedyś wieś dziś jedna z większych dzielnic Leszna, która wciąż się zmienia i rozrasta AM
Gronowo - kiedyś wieś, dziś to jedna z dzielnic Leszna. Poza dość ruchliwą ulica Gronowską można w niej znaleźć ciche i spokojne zakątki. Od niedawna nie brakuje również miejsc do rekreacji i aktywnego wypoczynku. To typowa dzielnica mieszkaniowa z małymi uliczkami i domami otoczonymi zielenią.

Gronowo - kiedyś było wsią, o którą toczył się spór graniczny

Gronowo to miejscowość o dość starej metryce. Dziś dzielnica Leszna, przed wiekami samodzielna wieś należąca do rodziny Grunowskich. Zresztą, najstarsza znana nazwa Gronowa to Grunowo. Na kartach historii pierwszy raz pojawiła się w 1382 roku.

Dwanaście lat później kroniki zanotowały spór właściciela Gronowa, Szymona Grunowskiego ze Stefanem Karmińskim z Karmina (wieś w gminie Śmigiel) o granice Gronowa i Leszna. Pomyśleć. że kilka stuleci później nie będzie to już miało znaczenia, bo Gronowo stanie się częścią Leszna.

Mało znany fragment historii Gronowa - obóz jeniecki Leszno-Gronowo

Z czasem Gronowo weszło w skład dóbr Leszczyńskich. Istniał tu folwark, po którym nie ma już śladu. Majątek został rozparcelowany w latach 30-tych XX stulecia. W Gronowie działały także wiatraki i karczma. Dziś Gronowo - dzielnica Leszna to przede wszystkim osiedle mieszkaniowe.

ZOBACZ TEŻ:

Nie można jednak nie wspomnieć o jeszcze jednym fragmencie historii Gronowa - obozie jenieckim Leszno - Gronowo, który istniał tu w latach 1940 - 1952. W czasie wojny przetrzymywano w nim żołnierzy alianckich. Po 1945 roku stał się obozem przesiedleńczym dla Niemców, a także obozem pracy m.in. dla volksdeutschów.

Gronowo - dzielnica Leszna, która cały czas się zmienia i rozrasta

W Gronowie jest wiele z tego, co ważne dla mieszkańców: szkoła, kościół, dom kultury, miejsca rekreacji, zabawy dla dzieci i uprawiania sportu. Działa tu również ochotnicza straż pożarna. Większość Gronowa to spokojna dzielnica, w której dominują domy jednorodzinne, szeregowce i bloki mieszkalne.

Nie oznacza to jednak, że Gronowo nie ma swoich problemów. Jednym z nich jest duży ruch samochodów, który w godzinach szczytu często blokuje możliwość wyjazdu, lub wjazdu do Gronowa. Spore korki w okolicach ronda Gronowo to codzienność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto