Leszno. MKP Astromal bez medali ale z bardzo dobrymi rekordami życiowymi

MKP Astromal Leszno
Pływacy MKP Astromal Leszno brali udział w Mistrzostwach Polski juniorów 15 oraz 16-letnich. Medali nie było, ale finały i rekordy życiowe i owszem. Na pewno start leszczyńskiej sekcji pływackiej można uznać za udany.

W Lublinie wśród ponad 300 zawodników szesnastoletnich z 91 klubów rywalizowali podopieczni trenera Marka Grelewicza. MKP Astromal Leszno reprezentowali: Jakub Krawczyk, Karol Leciejewski i Grzegorz Filipiak. Leszczyńscy pływacy podczas trzydniowych zmagań świetnie startowali w porannych eliminacjach pobijając rekordy życiowe i wielokrotnie awansując do popołudniowych finałów. Pierwszego dnia mistrzostw Jakub Krawczyk i Karol Leciejewski awansowali do finału A w konkurencji 50m st. klasycznym i poprawiając jeszcze swoje życiówki z porannych eliminacji zajęli miejsca 4 i 5 w Polsce.

Drugiego dnia cała trójka naszych zawodników płynęła w konkurencji 100m st. klasycznym: Karol Leciejewski awansował do finału A i zajął w nim miejsce 6 z świetnym czasem 1:04,01 (eliminacje 1:04,62); Jakub Krawczyk zakwalifikował się do finału B ale z powodu kontuzji został z niego wycofany. Dzięki temu Grzegorz Filipiak, któremu w porannych eliminacjach do finału zabrakło 25 setnych (był rezerwowym) wystartował w finale B i również z nową życiówką 1:05,73 (poranne eliminacje 1:06,98) zajął w nim miejsce 6 co dało 16 lokatę w kraju. Karol Leciejewski tego dnia płynął również w finale B konkurencji 50m st. motylkowym i zajął w nim 4 miejsce – 14 miejsce w Polsce.
Ostatniego dnia mistrzostw Leciejewski w konkurencji 100m st. zmiennym z czasem 0:59,81 (eliminacje 1:00,58) zajął 2 miejsce w finale B – 12 lokata w Polsce. Grzegorz Filipiak w porannych eliminacjach w konkurencji 200m st. klasycznym z rekordem życiowym 2:24,58 awansował do finału B i ostatecznie zajął miejsce 18 w kraju.

W tym samym czasie w Opolu rywalizowało ponad 380 najlepszych piętnastolatków ze 117 klubów. Miejski Klub Pływacki Astromal Leszno na tych mistrzostwach Polski reprezentowali podopieczni trenera Krzysztofa Kozłowskiego w składzie: Oliwia Smektała, Ewa Golec, Kinga Przybysz i Mateusz Martynów. Podczas trzydniowych mistrzostw cała czwórka pobijała rekordy życiowe w swoich konkurencjach. W popołudniowych blokach finałowych dwukrotnie pływała Oliwia Smektała. Pierwszego dnia w konkurencji 100m st. motylkowym w finale A z życiówką 1:05,35 (poranne eliminacje 1:05,68) wywalczyła 8 miejsce w Polsce. Drugiego dnia mistrzostw Oliwia w konkurencji 50m st. motylkowym również w finale A ponownie zajęła 8 miejsce w kraju. Trzeciego dnia w porannych eliminacjach w konkurencji 200m st. motylkowym awansowała do finału B ale została z niego wycofana.

Ponadto Ewa Golec w porannych eliminacjach poprawiając rekordy życiowe awansowała do finału B w konkurencji 200m st. grzbietowym i zajęła w nim 10 miejsce co dało 20 lokatę w Polsce, a w konkurencjach 50 i 100m tym samym stylem zabrakło bardzo niewiele aby awansować do finałów.