Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto Leszno: Przejścia dla pieszych są niedoświetlone?

Daniel Andruszkiewicz
Miasto Leszno. Oświetlenie przy przejściach dla pieszych działa od 16 do 7 rano. Czy to nie za krótko?
Miasto Leszno. Oświetlenie przy przejściach dla pieszych działa od 16 do 7 rano. Czy to nie za krótko? fot. Daniel Andruszkiewicz
Miasto Leszno nie powinno oszczędzać na bezpieczeństwie. Tak twierdzi radny Marek Ganowicz, który apeluje o wydłużenie czasu, w którym przy przejściach dla pieszych świecą latarnie. Jednak urzędnicy nie widzą obecnie takiej możliwości.

Miasto Leszno: Przejścia dla pieszych są niedoświetlone

Latarnie zapalają się w Lesznie o godzinie 16 po południu i wyłączają o godzinie 7 rano. To zdaniem Marka Ganowicza stanowczo zbyt krótko. Szczególnie zimą, kiedy dni są bardzo krótkie, a dodatkowo większość dni jest pochmurna, co jeszcze bardziej utrudnia widoczność.

- O poruszenie tego problemu prosili mieszkańcy ulic Niepodległości i Estkowskiego. Uważam, że mają wiele racji, bo rano i popołudniu pieszy na przejściu jest naprawdę mało widoczny - mówi Ganowicz, radny miasta Leszna (SLD).

Wydłużenie czasu świecenia jest tym bardziej ważne, że nawet włączone o godzinie 16 lampy, potrzebują jeszcze sporo czasu, by działać pełną mocą. Dlatego też Marek Ganowicz proponuje, by zapalać je już około godziny 15 i wyłączać o godzinie 8 rano. Dlaczego? Gdyż właśnie pomiędzy 7 i 8 rano dzieci przemierzają ulice, by dotrzeć do szkół. Jednak taka argumentacja jak do tej pory nie przekonuje urzędników.

– Przeprowadzaliśmy rozeznanie, po którym zapadły decyzje, że obecnie działające rozwiązania zostaną utrzymane – tłumaczy Dominik Kaźmierczak, zastępca kierownika Miejskiego Zarządu Dróg i Inwestycji Urzędu Miasta Leszna.

Jak przyznaje Dominik Kaźmierczak, podczas analizy brane były pod uwagę także uwarunkowania ekonomiczne. Miasto wydaje rocznie około 2 milionów złotych na oświetlenie ulic. Wydłużenie czasu świecenia w miesiącach zimowych mogłoby kosztować kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zdaniem radnego Ganowicza - warto.

– Będę drążył ten temat do czasu, aż zmiany nie zostaną wprowadzone. Chodzi tu o bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci – zapowiada radny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto