Under the Street Gallery – II etap

Materiał informacyjny Miasto Leszno
Centrum miasta, industrialna w charakterze przestrzeń pod Wiaduktem im. Stefana Grota-Roweckiego w Lesznie stała się miejscem, gdzie każdy może oglądać prace znanych artystów street artowych. To wystawa w otwartej przestrzeni wkomponowana w tkankę miejską. Powstaje i rozwija się stała galeria, gdzie sztuka street art przeplata się z architekturą. Wszystko to, dzieje się w ramach drugiego etapu "Under The Street Gallery".

To unikalny projekt, którego pierwsza część została zainicjowana w 2022 roku. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Miejskie Biuro Wystaw Artystycznych w Lesznie aplikując otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Sztuki wizualne 2023”. Pomysłodawcą i kuratorem projektu jest Wojciech Ejsmondt.

Wielkim atutem tego projektu jest to, że zaproszeni artyści tworzą prace w miejscu ich przyszłej ekspozycji. Każdy z mieszkańców może więc zobaczyć ich działania podczas procesu powstawania prac. Artyści tworząc nie mają narzuconego tematu, ani sposobu wykonania, każdy z nich realizuje własne pomysły, używając między innymi szablonów przez siebie przygotowanych. W jednym miejscu możliwe jest oglądanie najciekawszych zjawisk sztuki street art w Polsce, pomimo swojego niszowego charakteru.

W 2022 r. powstało 14 wielkoformatowych prac, których autorami byli: Biosme Brocki, Kobayashi, Proembrion, Sc Szyman, Chazme, Otecki, Bartłomiej Stypka, Exer One, Wvjot, Andrzej Poprostu, Ejsmondt, Autone, Mcity, Tankpetrol. Rok 2023 to kolejne 14 prac, tym razem w Lesznie zagoszczą: Zbiok, Nawer, Paweł Ryżko, Sicoer, Orbis, Krik Kong, Oesu®1, Sepe, Błażej Rusin, Someart, Pener, NeSpoon, Cekas, Czarnobyl.
W planach jest poszerzenie galerii o kolejne, tak by docelowo galerię tworzyło 36 prac.

We współpracy m.in. z Partnerami projektu (Zespół Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie oraz Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Lesznie) przygotowane zostały dodatkowe działania edukacyjne realizowane w Galerii MBWA - 3 warsztaty plastyczne, 2 wykłady, spotkanie podsumowujace. Te działania prowadzone są przez historyka sztuki i artystkę i związane z tematyką street art.
To pozwoli przybliżyć ten rodzaj twórczości szerokiemu gronu odbiorców. Mamy nadzieję, że galeria pod Wiaduktem stanie się miejscem spotkań artystycznych, koncertów, performanców lub będzie scenografią do organizowanych innych twórczych wydarzeń w tej części miasta. Mamy nadzieję na kolejne miejsce przyjazne sztuce, kulturze, artystom i publiczności, nie tylko z naszego miasta.

Sylwia Erbert-Hoja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto