W Lesznie rusza grupa wsparcia dla osób doświadczających przemocy domowej. Skorzystajcie z bezpłatnej pomocy

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
Udostępnij:
Osoby, które znajdują się w przemocowej relacji, często nie podejmują walki o siebie z powodu osamotnienia. Oprawca skutecznie odcina ich od przyjaciół, rodziny i znajomych. Bywa, że doprowadza ofiarę do takiego stanu, że ta wątpi we własne odczucia. Jeśli tkwicie w takiej relacji, jeśli potrzebujecie pomocy, skorzystajcie z oferty Ośrodka Interwencyjno – Readaptacyjnego TKOPD w Lesznie. Ośrodek zaprasza na cykl bezpłatnych spotkań w ramach „Grupy Wsparcie” dla osób doświadczających przemocy domowej.

Celem spotkań jest udzielenie wsparcia, zmniejszenie poczucia osamotnienia oraz zmotywowanie do podjęcia skutecznych działań, które zatrzymają przemoc.

Od specjalistki uczestnicy dowiedzą się m.in. jakie są rodzaje przemocy oraz jak wygląda cykl przemocy począwszy od fazy napięcia, poprzez wybuch, na “miesiącu miodowym” kończąc. Będzie też mowa o podtrzymujących przemoc mitach i stereotypach dotyczących ról kobiety i mężczyzny. Omówiony zostanie system zachowań służący podporządkowaniu i kontroli oraz zachowania i strategie obronne osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Co najistotniejsze uczestnicy dowiedzą się, jak skutecznie się bronić przed oprawcą. Poruszone zostaną też bardzo ważne kwestie prawne, w tym te dotyczące dzieci.

Cykl zajęć obejmuje 5 – 10 spotkań, dwa razy w miesiącu. Każde ze spotkań trwa dwie godziny. Termin pierwszego spotkania zaplanowano na 9 lutego br. o godz. 16.30 w siedzibie Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Lesznie, przy ulicy Słowiańskiej 59b. Grupę poprowadzi psycholog Anna Juchocka.

Zgłoszenia przyjmowane są osobiście lub telefonicznie pod numerem: 65 529 98 65/66.Grupa będzie miała charakter otwarty, ale warto uczestniczyć w każdym spotkaniu.

- Przed rozpoczęciem zajęć grupowych psycholog spotka się indywidualnie z każdym z uczestników – informuje Dominika Lizurej, przewodnicząca zarządu TKOPR w Lesznie.

Liczba miejsc, z uwagi na obostrzenia pandemiczne, jest ograniczona. Warto skorzystać z propozycji.

- Tym bardziej, że jest to jedyna taka forma grupowego wsparcia w naszej okolicy – podkreśla Dominika Lizurej.

Grupa otwarta jest zarówno dla kobiet jak i mężczyzn doświadczających przemocy, ale nie da się ukryć, że zdecydowaną większość ofiar przemocy domowej stanowią kobiety i dotąd tylko one uczestniczyły w takich warsztatach.

Natomiast z indywidualnej formy pomocy w OIR, w kontekście przemocy w rodzinie, skorzystał w minionym roku tylko jeden mężczyzna.

Wiedza merytoryczna, jaką wyniosą ze spotkań uczestnicy warsztatów, to jedno. Ale warto skorzystać z propozycji OIR także z innego powodu.

- Uczestniczki poprzednich edycji spotykały się także poza ośrodkiem nawiązując długofalowe relacje i dając sobie nawzajem siłę do wyjścia z przemocowej relacji – podkreśla D. Lizurej.

Wiele osób tkwi w przemocowych związkach latami. Często myślą, że pewne zachowania się normalne, że tak się dzieje w każdej rodzinie. Nawet nie zdają sobie sprawy, że są ofiarami. Dopiero ktoś z zewnątrz zauważa, że partner niewłaściwie się wobec nich zachowuje...

O ile przemoc fizyczna czy seksualna jest namacalna, o tyle psychiczna i ekonomiczna jest zbrodnią w białych rękawiczkach. Jeśli czujecie, że macie potrzebę konfrontacji własnych odczuć z tym, co się dzieje w waszym związku, jeśli potrzebujecie pomocy, nie wahajcie się i skorzystajcie z bezpłatnej oferty specjalistów. Pamiętajcie, że każdy człowiek ma prawo do godnego traktowania, szacunku i samorealizacji.

Projekt współfinansowany jest przez miasto Leszno.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie