Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chorzy na raka nie podejmują leczenia. Wielkopolski NFZ apeluje o zgłaszanie się na leczenie

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
Szymon Siewior
Od stycznia do sierpnia br. wielkopolscy lekarze wydali więcej kart diagnostyki i leczenia onkologicznego niż w analogicznym okresie w latach 2019 – 2020. Tymczasem analizy wielkopolskiego NFZ mówią o spadku liczby pacjentów leczonych onkologicznie. To oznacza, że część osób z rozpoznaniem lub podejrzeniem nowotworu nie podejmuje leczenia. Wielkopolski NFZ apeluje do mieszkańców, aby nie zaniedbywali kwestii zdrowia.

Największy spadek liczby leczonych pacjentów odnotowano w zakresie chirurgii onkologicznej. Spadki odnotowano także w onkologii klinicznej i hematologii.

Od stycznia do sierpnia 2019 r., czyli jeszcze przed pandemią, hospitalizowanych z powodu nowotworów było w Wielkopolsce 36 tys. pacjentów. W tym samym okresie w roku 2020 i 2021 liczba ta wynosiła 30 tys.

Jak tłumaczą przedstawiciele wielkopolskiego NFZ mniejszej liczby pacjentów leczonych czy hospitalizowanych z powodu nowotworów nie da się wytłumaczyć mniejszą liczbą rozpoznań, bo jest wręcz przeciwnie.

Okazuje się, że od stycznia do sierpnia 2021 r. lekarze wydali 16 tys. kart diagnostyki i leczenia onkologicznego (DiLO). To o 12 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r. i o 22 proc. więcej niż w 2020 r. Największy wzrost wystawionych kart miał miejsce w gabinetach specjalistów.

Niezależnie od tego, czy nowotwór zdiagnozowano niedawno, czy też chory jest leczony już od jakiegoś czasu, apelujemy do pacjentów, by nie zwlekali z terapią. W przypadku chorób onkologicznych czas liczy się szczególnie. Cenny jest każdy dzień i nie można pozwolić sobie na zaniedbanie lub rezygnację z leczenia – apeluje Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego NFZ.

W Wielkopolsce najwięcej pacjentów (w okresie od stycznia do sierpnia 2021 r.) leczono z powodu:

  • nowotworów niezłośliwych (8,3 tys. pacjentów);
  • nowotworów o niepewnym lub nieznanym charakterze (6,5 tys. pacjentów);
  • nowotworów złośliwych układu pokarmowego (3 tys. pacjentów);
  • nowotworów złośliwych układu oddechowego i narządów klatki piersiowej (2,3 tys. pacjentów);
  • nowotworów złośliwych układu moczowego (2,1 tys. pacjentów);
  • nowotworów złośliwych piersi (1,9 tys. pacjentów).

Liczba pacjentów w Wielkopolsce korzystających z chemioterapii, powoli wraca na poziom z 2019 r. Wtedy od stycznia do końca sierpnia wyniosła ona 19,4 tys. chorych, w 2020 r. – 18,8 tys., a w tym roku – 19,1 tys. Chorzy na nowotwory mogą odbywać chemioterapię w warunkach dłuższego pobytu szpitalnego, trybu jednodniowego lub ambulatoryjnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto