Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Chór Chopin świętował stulecie istnienia [ZDJĘCIA]

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
po lewej arch chóru Chopin/ po prawej kab
„Było to 3 lipca 1920 r. w Lesznie przy ulicy Wolności w lokalu ob. Dudziaka na zebraniu organizacyjnym kolejarzy węzła leszczyńskiego. Przewodniczący spotkania ob. Wojciech Sodorowski na wygłoszonym przez siebie referacie rzucił inicjatywę utworzenia koła śpiewaczego, co spotkało się z wielkim zadowoleniem obecnych...”. To pierwszy wpis w ponadstuletniej kronice opisującej historię leszczyńskiego chóru Chopin.

W sobotę 2 lipca, chór Chopin, świętował w Miejskim Ośrodku Kultury stulecie istnienia. Jubileusz, z powodu pandemii koronawirusa, odbył się z dwuletnim poślizgiem.

Korzenie leszczyńskiego chóru Chopin sięgają 1920 roku. Wówczas to powstało Koło Śpiewu Kolejarzy Polskich w Lesznie. Pierwszym dyrygentem oraz kierownikiem artystycznym został Walenty Żurawski. Rok później zmieniono nazwę na Koło Śpiewu Kolejarzy Polskich w Lesznie Chopin, a w 1922 roku koło otrzymało sztandar, który na co dzień znajduje się w muzeum. Goście, którzy przybyli do MOK -u mieli okazję obejrzeć sztandar na żywo, ponieważ to właśnie przemarsz pocztu sztandarowego zainaugurował jubileuszowe spotkanie.

- "Największym wydarzeniem muzycznym w Lesznie okresu międzywojennego był Festiwal Muzyki  Polskiej w 1937r z udziałem samego Feliksa Nowowiejskiego. Trudne lata hitlerowskiej okupacji nie zniszczyły umiłowania śpiewu, chociaż poważnie przerzedziły szeregi członków zespołu. Już w lutym 1945r chór z inicjatywy prezesa Ludwika Grzegorzewskiego wznowił działalność. W tym okresie patronat nad Zespołem  przejął Związek Zawodowy Kolejarzy, a chór zmienił nazwę na Chór ZZK „Chopin”. Chór brał udział w wielu uroczystościach państwowych, imprezach okolicznościowych, zjazdach śpiewaczych, przeglądach i koncertach m.in. w Bydgoszczy, Ciechocinku, Dusznikach Zdroju, Jeleniej Górze, Katowicach, Kudowie Zdroju, Lesznie, Lublinie, Międzyzdrojach, Poznaniu, Opolu, Ostrowie Wlkp., Toruniu, Warszawie, Zakopanem i Zielonej Górze. W późniejszych latach koncertował także poza granicami kraju: w Czechach, Holandii, Niemczech i Rosji. W 1957 roku chór zajął III miejsce na Ogólnopolskim Zjeździe Kolejowych Zespołów Chóralnych oraz I miejsce wśród chórów Wielkopolskiego Związku śpiewaczego" - czytamy na stronie chóru Chopin.

Na brak chętnych do śpiewania nigdy w Lesznie nie narzekano. W ciągu minionego stulecia przez chór przewinęło się 833 śpiewaków i 17 dyrygentów. Obecnie Chopin śpiewa pod kierunkiem dyrygenta Bartosza Żołędziejewskiego.

W trakcie spotkania jubileuszowego chór Chopin został uhonorowany brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz odznaką honorową "Za zasługi dla województwa wielkopolskiego". Oba wyróżnienia, w imieniu członków chóru odebrała Julianna Woźniak, prezeska Chóru oraz dyrygent Bartosz Żołędziejewski.

- Jesteśmy szczęśliwi. że w tym szczególnym dniu jesteście z nami - mówiła Julianna Woźniak, zwracając się do wszystkich obecnych na sali.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto