Leszno – kierunek wodór!

Materiał informacyjny Miasta Leszno

Wielkopolska, jako jeden z pierwszych regionów w Polsce, podjęła działania w obszarze budowy ekosystemu dla niskoemisyjnych technologii wodorowych.

Prezydent Miasta Leszna, Łukasz Borowiak, mając na uwadze konieczność włączenia się naszego miasta w działania mające na celu rozwój gospodarki niskoemisyjnej opartej na wodorze, został członkiem Wielkopolskiej Platformy Wodorowej. 5 lipca 2021r. zadeklarował współpracę w ramach Wielkopolskiej Doliny Wodorowej, obejmującej wspólne działania samorządów, biznesu i nauki. Podpisanie deklaracji oznacza, że chcemy aktywnie włączyć się w globalny łańcuch wartości gospodarki wodorowej, stymulując powstawanie lokalnych kompetencji wytwórczych w obszarze infrastruktury, produktów i usług oraz zmierzać w kierunku już konkretnych zastosowań wodoru w polu swojego działania. To właściwy moment, żeby zadbać o przyszłość naszego społeczeństwa, przyszłość zeroemisyjną. Rewolucja z udziałem wodoru, oprócz aspektu klimatycznego, daje impuls rozwojowy dla lokalnej gospodarki. Stwarza ona bowiem nowe możliwości biznesowe i rozwojowe dla lokalnych firm, zwłaszcza w kontekście środków finansowych, oferowanych przez Unię Europejską i międzynarodowe instytucje finansowe. Co więcej, wraz z rozwojem technologii wodorowych wzrastać będzie zapotrzebowanie na wyspecjalizowane kadry. Rozwój gospodarki wodorowej to ogromna szansa, ale również ogromne wyzwanie dla miasta, przedsiębiorców i społeczeństwa.

Gospodarka oparta na wodorze rodzi wiele pytań i wątpliwości. Dlatego też 15 września 2021r. Samorząd Województwa Wielkopolskiego zorganizował w Lesznie spotkanie subregionalne „Fenomen Wielkopolskiej Doliny Wodorowej - Wielkopolska Południowa - kierunek wodór”. Podczas spotkania Jacek Bogusławski, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, prezydenci Leszna, Kalisza i Ostrowa Wielkopolskiego oraz eksperci ds. technologii wodorowych, biogazu oraz branży lotniczej dyskutowali nad perspektywą wykorzystania wodoru w naszym regionie. Jednym z prelegentów był również Piotr Niemiałkowski, właściciel leszczyńskiej firmy En-TANK, która bierze udział w projekcie „Gospodarna 2050 – H2Wielkopolska”. W ramach tego projektu, firmy z Wielkopolski mogą skorzystać m.in. z bezpłatnego audytu wodorowego, mającego na celu ocenę potencjału firmy do zmiany i rozwoju przedsiębiorstwa w obszarze łańcucha dostaw i wartości gospodarki wodorowej.
Zapis z ww. wydarzenia oraz szczegółowe informacje nt. Wielkopolskiej Doliny Wodorowej dostępne są na stronie www.h2wielkopolska.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto