Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno ma problem ze zbyt dużą dostępnością alkoholu wśród młodzieży - alarmuje badacz. Najnowsze dane są niepokojące WIDEO

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
dane z najnowszego raportu opartego na ankietach uczniowskich.  Na zlecenie miasto po czterech latach ponownie przebadano młodzież z Leszna. Okazuje się, że dostępność alkoholu w Lesznie jest zatrważająco wysoka.
dane z najnowszego raportu opartego na ankietach uczniowskich. Na zlecenie miasto po czterech latach ponownie przebadano młodzież z Leszna. Okazuje się, że dostępność alkoholu w Lesznie jest zatrważająco wysoka. archiwum NAM
Młodzież w Lesznie ma zbyt duży dostęp do alkoholu – wynika z najnowszego raportu opartego na ankietach przeprowadzonych wśród uczniów. Nieco spadło spożycie marihuany i alkoholu, ale większa jest konsumpcja e -papierosów i napojów energetycznych. Coraz więcej dziewcząt sięga też po rozmaite używki.

Badania na grupie prawie 900 uczniów w wieku od 15 do 18 lat przeprowadzono w Lesznie w maju ubiegłego roku. Dziś - w środę 7 marca 2024 – podczas specjalnej konferencji, przedstawiono ich wyniki i analizę. Poprzednie takie badania wykonano cztery lata wcześniej i analiza trwa już łącznie od 16 lat.

W Lesznie w porównaniu okresem sprzed 4 lat wzrosło spożycie e-papierosów. Mamy spadek chłopców pijących alkohol. Dziewczęta piją nadal tyle, co kilka lat temu. W pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych to 40 procent i aż 60 procent w klasach starszych.

W Lesznie poważnym problemem okazuje się łatwość dostępu do zakupu alkoholu.

 Bogusław Prajsner, właściciel pracowni badawczo – psychologicznej Mirabo
Prawie 70 procent 15-latków mówi, że bez problemu zdobywa alkohol. Aż 90 procent 17- latków potwierdza ten fakt. Co czwarty 15-latek w ciągu ostatniego miesiąca kupował alkohol w sklepie. Połowa z nich robiła co minimum dziesięć razy. To ogromne wyzwanie dla Leszna, by uporać się z tym problem - przyznaje Bogusław Prajsner, właściciel pracowni badawczo – psychologicznej Mirabo. Michał Wiśniewski

Prawie 70 procent 15-latków mówi, że bez problemu zdobywa alkohol. Aż 90 procent 17- latków potwierdza ten fakt. Co czwarty 15-latek w ciągu ostatniego miesiąca kupował alkohol w sklepie. Połowa z nich robiła co minimum dziesięć razy. To ogromne wyzwanie dla Leszna, by uporać się z tym problem-przyznaje Bogusław Prajsner, właściciel pracowni badawczo – psychologicznej Mirabo.

Z badań wynika, że nieco spadło spożycie marihuany, ale głównie wśród chłopców. Dziewczęta przyznają się do palenia na poziomie niezmiennym od kilku lat. Badania w Lesznie nie wykazały jeszcze problemów z opiatami popularnymi na zachodzie takimi jak mefedron, czy fentalnych.

Michał Wiśniewski

Nie można wykluczyć, że brak tych informacji to jeszcze strach młodzieży przed ujawnianiem obecności tych substancji – dodaje badacz

. Wśród używek stosowanych przez młodzież w Lesznie są też: amfetamina, grzyby halucynogenne i ecstasy.

Badania wykazały także, że co czwarty nastolatek z Leszna i co trzeci z klas starszych grał w gry hazardowe.

- Takie potencjalne wygrane na przykład z zakładów bukmacherskich, są potem często przeznaczane także na imprezy – dodaje B. Prajsner.

Ogromnym problemem – mimo niedawnego ograniczenia wieku dla kupujących, są ,,energetyki''. Picie ich zgłaszają dwie trzecie badanych i rośnie wśród nich liczba dziewcząt.

Zmienia się styl funkcjonowania dziewcząt. Już od około ośmiu lat widzimy trend łamania schematów kulturowych. Tworzą się na przykład grupy przemocowe wśród dziewcząt – przyznaje B. Prajsner.

Najnowsze dane o używkach wśród młodzieży w Lesznie - wideo

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto