18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno: Uniwersytet Dziecięcy Unikids

Karolina Sternal
Prof. Adama Bodzioch i mali studenci wydobywają z monolitów szkielety dinozaurów
Prof. Adama Bodzioch i mali studenci wydobywają z monolitów szkielety dinozaurów FOT. KAROLINA STERNAL
Ślubowanie, indeksy, uczelniane stroje, wykład wygłoszony przez profesora – wszystko, jak na prawdziwym uniwersytecie. Tyle tylko, że ci studenci mają po zaledwie kilka lat. W Lesznie w weekend swoją działalność zainaugurował Uniwersytet Dziecięcy Unikids. W pierwszych zajęciach udział wzięło około 150 maluchów.

Uczelnia swoją działalność rozpoczęła w sobotę. Wtedy w sali biblioteki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie zgromadzili się kandydaci na małych żaków. Zgodnie z uczelnianym ceremoniałem, do sali wkroczyli członkowie Senatu, a dzieci powitał dr Janusz Poła, prorektor ds. studiów i spraw studenckich.

Następnie maluchy złożyły ślubowanie, przyrzekając nieustannie odkrywać i poznawać tajemnice świata. Świeżo upieczeni studenci otrzymali też indeksy oraz koszulki uniwersyteckie, po czym rozpoczęła się najistotniejsza część, wykład inauguracyjny pt. „Dlaczego wyginęły dinozaury?”, który wygłosił prof. Adam Bodzioch, paleontolog z Uniwersytetu Opolskiego. Następnego dnia prof. Bodzioch poprowadził także warsztaty, podczas których przyszedł czas na praktyczne zastosowanie wiedzy zdobytej poprzedniego dnia na wykładzie. Każdy z małych studentów przy pomocy małego, drewnianego dłutka i pędzelka miał za zadanie wydobyć z monolitu kości dinozaura. Niebawem w sali słychać było okrzyki.

– Ja mam kręgosłup. A ja mam pazur, proszę przyjść zobaczyć – wzywali studenci. Wprawdzie małe monolity, czyli kostki z gipsu, nie zawierały prawdziwych kości dinozaurów, a jedynie imitujące je fragmenty szkieletów, jednak i tak emocji było sporo. Na podstawie odkrywanych kolejnych kości, dzieci wspólnie z prof. Adamem Bodziochem odgadywały, jakiego dinozaura znalazły.

Uczestnictwo w zajęciach Uniwersytetu Dziecięcego Unikids jest odpłatne, mimo to rodzice mówią, że warto z nich skorzystać.

– To bardzo ciekawa i dobra inicjatywa – powiedział Przemysław Szczeszek, ojciec siedmioletniego Tomka, który bardzo dobrze radził sobie na warsztatach. – To połączenie przyjemnego z pożytecznym, zabawy z nauką. Dziecko zawsze się czegoś więcej dowie, pozna.

– 150 dzieci to jest taka optymalna liczba, na jaką liczyliśmy, nawiązując współpracę z PWSZ w Lesznie – zaznaczył Leszek Zamaria, koordynator regionalny UD Unikids. – Zajęcia są podzielone na dwa semestry. Raz w miesiącu jest wykład, do tego organizujemy warsztaty do wyboru. Naszą ideą jest, aby rozbudzić u dzieci naukową pasję, ciekawość świata. Być może dla niektórych z tych dzieci nauka stanie się przygodą na całe życie.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto