Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nastolatka zasłabła w mieszkaniu w Rydzynie. Podejrzewano zatrucie czadem

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
archiwum Naszemiasto
Zasłabnięcie w jednym z domów w Rydzynie. W sobotę 7 stycznia 2023 strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rydzynie zostali poproszeni o pomoc nastolatce, która zasłabła. Podejrzewano, że mogło dość do zatrucia tlenkiem węgla.

Zgłoszenie dotarło do OSP w Rydzynie w sobotę rano 7 stycznia 2023.

Zostaliśmy zadysponowani do podejrzenia zatrucia tlenkiem węgla w naszej miejscowości. Po dojechaniu na miejsce udzielona została pomoc przedmedyczna dziewczynie w wieku 16 lat, która zasłabła i informują strażacy z OSP w Rydzynie.

W czasie gdy część zespołu OSP udzielała pomocy dziewczynie, reszta zajęła się dokładnym sprawdzeniem domu i szukaniem źródła ewentualnego tlenku węgla. Cały obiekt został dokładnie sprawdzony tak zwanym detektorem wielogazowym. Zagrożenia nie stwierdzono.

Każdy z nas powinien posiadać czujnik tlenku węgla. Urządzenie dostępne jest w wielu miejscach, gdzie możemy je kupić już za około 100 złotych. W porównaniu z wartością ludzkiego życia to żaden koszt – apelują rydzyńscy strażacy.

Jakie są objawy zatrucia czadem i co zrobić, kiedy ktoś z naszego otoczenia zostanie zaczadzony?

Zatrucie czadem można rozpoznać, kiedy osoba u osoby z naszego otoczenia zauważymy ból głowy, ogólne zmęczenie, duszności, trudności z oddychaniem, nieregularny lub przyspieszony oddech, senność, nudności oraz osłabienie, znużenie, zaburzenia orientacji i zdolności oceny sytuacji oraz bierność w sytuacji zagrożenia.

Kiedy tylko dostrzeżemy takie objawy u drugiej osoby, należy natychmiast otworzyć wszystkie okna i drzwi, by usunąć z pomieszczeń trujący gaz, następnie powinniśmy jak najszybciej wynieść poszkodowanego na świeże powietrze, a następnie rozluźnić mu ubranie tak, aby zwiększyć dopływ powietrza. Powinniśmy jednak pamiętać, aby nie doprowadzić do wychłodzenia organizmu.

Pamiętajmy, że najgorszym doradcą jest panika, dlatego w sytuacji zagrożenia starajmy się działać "na chłodno". Jak najszybciej powinniśmy wezwać odpowiednie służby i w razie potrzeby udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Pamiętajmy jednak, że nasze bezpieczeństwo w tej sytuacji jest na pierwszym miejscu, dlatego pierwszą wykonaną czynnością powinno być otwarcie okien i drzwi. Dlaczego? Jeśli nie zadbamy o swoje bezpieczeństwo, możemy nie pomóc poszkodowanemu, a jednocześnie stać się kolejną ofiarą niebezpiecznego gazu.

Nastolatka zasłabła w mieszkaniu w Rydzynie. Podejrzewano za...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto