Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiceszef MSWIA zapowiada: zrównamy pensje w żołnierzy i policjantów

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Wiceszef MSWIA zapowiada: zrównamy pensje w policji i wojsku
Wiceszef MSWIA zapowiada: zrównamy pensje w policji i wojsku Michał Wiśniewski
Chcemy zmienić wynagrodzenia służb mundurowych podległych MSWIA tak, by zrównać je z wynagrodzeniami w wojsku. Przestawimy projekt ustawy zrównujący pensje mundurowych z tymi, które idą do wojska – mówi Wiesław Szczepański, wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wiesław Szczepański, wiceminister MSWIA przyznaje, że wypłacane od kwietnia wyrównania zapowiadanych wcześniej podwyżek dla policjantów to nie wszystko, co jego resort planuje, by zwiększych liczbę funkcjonariuszy w obliczy dużej liczby wakatów. Ich liczba wiosną 2024 to kilkanaście tysięcy osób.

Zdaniem wiceszefa MSWIA widoczne jest duże zainteresowanie służbą w Wojsku Polskim, a inne służby mundurowe borykają się wciąż z problemami kadrowymi.

Wiceszef MSWIA zapowiada: zrównamy pensje w policji i wojsku
Wynagrodzenie żołnierzy dzieli się na kilka składowych. Wynagrodzenie zasadnicze jest zależne od stopnia, jaki posiada dana osoba. Żołnierze w Polsce zarabiają:
szeregowi – od 4560 do 4630 zł,
podoficerowie – od 5160 do 6250 zł,
oficerowie – od 6300 do 9240 zł,
generałowie – od 11 400 do 17 750 złMichał Wiśniewski

Dziś na starcie żołnierz zawodowy otrzymuje o kilkaset złotych więcej niż policjant, który przez okres stażowy zarabia mniej. Dziś wojsko wysysa młodych ludzi, bo oferuje im nie tylko lepsze wynagrodzenie, ale kusi też lepszymi warunkami lokalowymi. To będziemy zmieniać – mówi Szczepański.

W kwietniu młodzi policjanci otrzymują wyrównania wynagrodzeń, ale wciąż pensja posterunkowego różni się od uposażenia szeregowca w wojsku.

Na starcie w policji tyle co w wojsku? MSWiA szykuje takie wyrównanie
Na starcie w policji tyle co w wojsku? MSWiA szykuje takie wyrównanieMichał Wiśniewski

Ile zarabia na start wojskowy w Polsce w 2024 roku?

Wynagrodzenie żołnierzy dzieli się na kilka składowych. Wynagrodzenie zasadnicze jest zależne od stopnia, jaki posiada dana osoba. Żołnierze w Polsce zarabiają:
szeregowi – od 4560 do 4630 zł,
podoficerowie – od 5160 do 6250 zł,
oficerowie – od 6300 do 9240 zł,
generałowie – od 11 400 do 17 750 zł

Co jeszcze wchodzi w skład wynagrodzenia żołnierza?

Do wynagrodzenia zasadniczego żołnierzy dochodzą jeszcze różnego rodzaju dodatki i świadczenia. Są to:
trzynasta pensja;
dodatki stażowe, specjalne, kompensacyjne i służbowe;
dodatek motywacyjny dla podoficerów i szeregowych;
dodatek za rozłąkę – w 2022 roku to 540 zł miesięcznie – oraz zwrot kosztów przejazdu do rodziny, jeśli służysz poza miejscem zamieszkania;
świadczenie motywacyjne: 1500 zł dla żołnierzy ze stażem od 25 do 28 lat i 6 miesięcy oraz 2500 zł dla żołnierzy ze stażem powyżej 28 lat i 6 miesięcy;
nagrody uznaniowe;
nagrody jubileuszowe przyznawane po 20 i więcej latach służby (w wysokości od 75% do 300% miesięcznego wynagrodzenia wraz ze stałymi dodatkami)

Zarobki policjantów w 2024 roku
Dzielnicowy liczyć może na ponad 5500 - 6000 złotych na rękę, detektyw asystent - ponad sześć tysięcy. Oficer dyżurny w komendzie otrzyma miesięcznie bez dodatków około siedmiu tysięcy złotych, a naczelnik wydziału około 7,5 tysiąca złotych.Michał Wiśniewski

Ile zarabia policjant w 2024 roku?

Po przejściu procedury rekrutacyjnej do policji (trwać może nawet 2-3 miesiące) nowo przyjęty kursant w czasie tak zwanej szkoły policyjnej ( szkolenie w niej trwa sześć miesięcy w formie skoszarowanej), zarobi około tysięcy złotych na rękę po zapowiadanych podwyżkach z 2024 roku.

Dzielnicowy liczyć może na ponad 5500 - 6000 złotych na rękę, detektyw asystent - ponad sześć tysięcy. Oficer dyżurny w komendzie otrzyma miesięcznie bez dodatków około siedmiu tysięcy złotych, a naczelnik wydziału około 7,5 tysiąca złotych. Eksperci policyjni zarabiają w okolicach ośmiu tysięcy, a policyjni komendanci - w zależności od wielkości jednostki: od 9,5 do około 14 tysięcy złotych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto