Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak przezimować lawendę w ogrodzie? Na jeden błąd trzeba szczególnie uważać. Sprawdź, co zrobić, żeby lawenda dobrze przetrwała zimę

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Lawenda wąskolistna z powodzeniem zimuje w ogrodach na większości obszaru Polski.
Lawenda wąskolistna z powodzeniem zimuje w ogrodach na większości obszaru Polski. reguillorarias/pixabay.com
Lawenda jest jedną z naszych ulubionych roślin ogrodowych. Jednak pochodzi ona z cieplejszego klimatu i jeśli chcemy, by dobrze przetrwała zimę, musimy o nią zadbać. Trzeba też wiedzieć, że nie wszystkie gatunki są odporne na zimno. Sprawdź, jak dobrze przezimować lawendę w ogrodzie i czy przycinać ją przed zimą.

Spis treści

Jaka lawenda może zimować w ogrodzie?

Lawenda to chętnie uprawiana przez nas roślina. Trudno się dziwić, bo ma mnóstwo zalet. Nie tylko pięknie wygląda i pachnie, to doskonale znosi upał i suszę. Ma też wiele zastosowań, a jej kwiaty nie dość, że zdobią ogród, to są cennym ziołem, a także przyprawą. Jednak lawenda pochodzi z regionu Morza Śródziemnego i nie jest w pełni odporna na mróz. Najbardziej wytrzymała jest lawenda wąskolistna (lawenda lekarska) i to ją najczęściej sadzimy w ogrodach. Natomiast bardziej dekoracyjne gatunki, jak lawenda francuska i hiszpańska, w polskich warunkach nadają się tylko do uprawy doniczkowej. Nie ma szans, aby przetrwały zimę w gruncie i jeśli chcemy mieć je przez lata, musimy je przechować w chłodnym i jasnym pomieszczeniu.

Sprawdź też: Jak przezimować lawendę w doniczce? O to musisz zadbać

Ile mrozu wytrzyma lawenda?

Kupując lawendę, warto zwrócić uwagę na tak zwaną strefę mrozoodporności, która powinna być podana na etykiecie sadzonki. Jest ona oznaczana cyfrą i literą – w przypadku lawendy wąskolistnej najczęściej jest to strefa 6b, co oznacza, że znosi mróz w granicach od -20,6 do -17,8 st. C. Taka roślina przezimuje w gruncie na większości obszaru Polski. Teoretycznie problemy mogą pojawić się tylko w pasie na wschodzie kraju oraz górach, chociaż coraz częściej i tam zdarzają się łagodniejsze zimy i lawenda może przetrwać. Jednak warto o nią zadbać, by spędziła zimę w dobrym stanie.

Zadbaj o lawendę już podczas sadzenia. Ważne jest miejsce i podłoże

Jeśli chcemy, by lawenda dobrze zimowała w gruncie, o pewne rzeczy trzeba zadbać już podczas sadzenia. Przede wszystkim warto jej znaleźć miejsce, które będzie nie tylko słoneczne, ale także zaciszne i osłonięte od wiatru. Bardzo ważna jest też ziemia, która musi być przepuszczalna. W takiej, która jest ciężka i mokra, lawenda gorzej zimuje. Jeśli mamy gliniastą ziemię, przed posadzeniem lawendy przemieszajmy ją z piaskiem, warto też dodać warstwę drenażu z keramzytu lub żwiru. Nie sadźmy rośliny w zagłębieniach terenu, gdzie będzie gromadzić się woda. Za to dobrym miejscem są wszelkie, nawet niewielkie pochyłości terenu, z których woda spływa.

Wzmocnij lawendę przed zimą

W bezpiecznym przetrwaniu zimy lawendzie pomogą specjalne nawozy, które są bogate w fosfor i potas. Sprawiają one, między innymi, że pędy lepiej drewnieją i są odporniejsze na zimno. Można je kupić pod nazwą „nawozy jesienne”. Zwróćmy jednak uwagę, żeby nie były przeznaczone dla roślin kwasolubnych, bo lawenda zdecydowanie do nich nie należy. Taki nawóz jesienny trzeba jednak zastosować odpowiednio wcześnie, czyli we wrześniu-październiku.
Pamiętajmy, że jesienią (a nawet późnym latem) nie należy stosować nawozów bogatych w azot, bo rośliny będą bardziej narażone na przemarznięcie.

Czy przycinać lawendę przed zimą? Na ten błąd uważaj

Podstawowym błędem, który osłabi roślinę i narazi ją na przemarznięcie, jest cięcie lawendy przed zimą. Wprawdzie warto usunąć jej kwiaty (wraz z końcówkami pędów), ale trzeba to zrobić najpóźniej na początku września. Jeśli nie zdążyliśmy tego zrobić, poczekajmy z cięciem do kwietnia, kiedy trzeba będzie dość mocno przyciąć lawendowe krzaczki.

Osłanianie lawendy na zimę

Dla lawendy zimującej w ogrodzie największym zagrożeniem jest mróz bez śniegu, który może uszkodzić jej korzenie. Dlatego przed zimą, lawendę warto wyściółkować. Bardzo dobrze sprawdzi się kompost lub kora. Jednak unikajmy sosnowej, która zakwasi ziemię (tego lawenda nie lubi). Znacznie lepiej sprawdzi się kora drzew liściastych. Ziemię wokół lawendy można też okryć gałązkami iglaków.
W przypadku większych mrozów można osłonić również naziemną część roślin, ale róbmy to tylko przed zapowiadanymi spadkami temperatur do ok. -15 st. C. Do tego najlepiej nadaje się zimowa agrowłóknina. Jednak, kiedy nie jest aż tak zimno, nie trzymajmy roślin pod osłonami.
Jeśli nasza lawenda rośnie w miejscu narażonym na wiatr, warto wokół niej zrobić „płotek”, np. z mat słomianych.

Uważaj na młode rośliny i nie sadź lawendy późną jesienią

Pamiętajmy, że młode rośliny są bardziej wrażliwe na zimno niż starsze i o nie musimy zadbać szczególnie. Nie sadźmy też lawendy późną jesienią – maksymalny termin to początek października, ale lepiej to zrobić wcześniej, żeby roślina miała czas, by dobrze ukorzenić się przed zimą.
Jeśli nie mieszkamy w najzimniejszych regionach Polski i zapewniliśmy roślinie odpowiednie warunki, z przezimowaniem lawendy wąskolistnej w ogrodzie nie powinno być większych problemów. Nawet jeśli jej część naziemna zmarznie, roślina dobrze odbija od korzeni (po wiosennym cięciu), trzeba jednak zadbać o to, żeby nie przemarzły korzenie.

Polecjaka Google News - RegioDom

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak przezimować lawendę w ogrodzie? Na jeden błąd trzeba szczególnie uważać. Sprawdź, co zrobić, żeby lawenda dobrze przetrwała zimę - RegioDom.pl

Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto