MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

KO bierze odpowiedzialność za Leszno. Grzegorz Rusiecki i Koalicja Obywatelska w Lesznie zgarnęli całą pulę

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Nowym prezydentem Leszna został Grzegorz Rusiecki
Nowym prezydentem Leszna został Grzegorz Rusiecki Dariusz Staniszewski
Tego prawie nikt nie spodziewał się, w Lesznie Koalicja Obywatelska i Grzegorz Rusiecki zgarnęli całą pulę. KO w radzie liczącej 23 osoby ma 14 reprezentantów, a poseł Grzegorz Rusiecki został prezydentem Leszna już w pierwszej turze. Dostał o ponad 5 500 głosów więcej niż zarządzający miastem od 2014 roku Łukasz Borowiak.

Czerwona kartka dla Borowiaka

Grzegorz Rusiecki z Koalicji Obywatelskiej został nowym, i czwartym po 1990 roku prezydentem Leszna. Zagłosowało na niego 12 220 mieszkanek i mieszkańców miasta. Na Łukasza Borowiaka, który miał apetyt na trzecią kadencję zagłosowało 6 755 osób. To wyraźna czerwona kartka dla Borowiaka i PL 18.

Łukasz Borowiak i Grzegorz Rusiecki już raz rywalizowali o prezydenturę Leszna. Pojedynek sprzed pięciu lat wygrał Ł. Borowiak. Nowy prezydent Leszna jest prawnikiem, doświadczonym samorządowcem z ponad 20 letnim stażem (był już w międzyczasie wiceprezydentem Leszna) i posłem Koalicji Obywatelskiej. G. Rusiecki ma 41 lat. Mieszka na Zatorzu w Lesznie.

7 kwietnia zmierzyli się nie tylko Rusiecki z Borowiakiem. Do walki o fotel prezydenta Leszna włączył Mariusz Nowacki z Prawa i Sprawiedliwości, który zebrał 1614 głosów, Jarosław Zielonka z Koalicji dla Leszna otrzymał 1473 głosy, Adam Gbiorczyk dostał 389 głosów, a na Kamilę Schaschner w blisko 60 000 Lesznie zagłosowało 290 głosów.

Nowi idą do rady miejskiej Leszna

Nie tylko fotel prezydenta Leszna, ale i większość w radzie miejskiej trafiła do Koalicji Obywatelskiej. Nowego prezydenta Grzegorza Rusieckiego, będzie wspierało 14 radnych w 23 osobowej radzie miejskiej. Tak miażdżące zwycięstwo po raz ostatni odniósł Sojusz Lewicy Demokratycznej w 1998 roku. Wtedy lewica wprowadziła 23 osoby do rady, która była nieco większa, bo liczyła 36 miejsc.

Koalicja Obywatelska zebrała ponad 50 procent głosów (11 299 za) w wyborach do rady miejskiej Leszna. Dużo mniejsze poparcie dostało PL 18, komitet zebrał 4 334 głosy. To tylko niewiele więcej od Prawa i Sprawiedliwości na które głos oddało 3 761 osób. Oznacza to, że blok który przez blisko 10 lat zarządzał Lesznem poparło 8 095 głosujących 7 kwietnia.

Skromny wynik zanotował komitet Koalicja dla Leszna Jarosława Zielonki, na reprezentację wystawioną przez lewicę, ludowców i ludzi Szymona Hołowni zagłosowało 2 366 osób. Słaby wynik zanotowała Drużyna dla Leszna Adama Gbiorczyka zbierając 597 głosów. Jeszcze gorzej poszło Wolnej Polsce Kamili Schaschner, która wystawiła listy wyborcze tylko w dwóch okręgach, zbierając 120 głosów.

Podział mandatów w nowej radzie miejskiej Leszna

W nowej 23 osobowej radzie miejskiej Leszna będzie 12 debiutantek i debiutantów. Tylko 6 mandatów trafiło do kobiet. Cztery kobiety wprowadziła Koalicja Obywatelska, po jednej Prawo i Sprawiedliwość i Koalicja dla Leszna.

Koalicja Obywatelska Jacek Matecki, Przemysław Górzny, Adriana Machowiak, Marek Wein, Tomasz Mikołajczak i Jacek Adamczak, Sylwia Sadowska, Tomasz Chodorowski, Łukasz Woźniak, Patryk Józefowicz, Joanna Przyłucka-Jaruga, Andrzej Stężały, Justyna Podworska i Andrzej Szpilakowski.
PL18 Łukasza Borowiaka Łukasz Borowiak, Tomasz Malepszy, Sławomir Mocek, Ireneusz Matłoka.
Prawo i Sprawiedliwość Ewa Rosik, Adam Kośmider, Mariusz Nowacki, Zenon Jóźwiak.
Koalicja dla Leszna Jarosława Zielonki Andżelika Szkudlarek-Kuźniak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zamieszki przez pokaz Louis Vuitton

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto