18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno: Jesienią gotowy ma być nowy dworzec

Daniel Andruszkiewicz
Mundurowi będą bliżej ludzi, bo komenda Straży Ochrony Kolei została przeniesiona do remontowanego budynku dworca
Mundurowi będą bliżej ludzi, bo komenda Straży Ochrony Kolei została przeniesiona do remontowanego budynku dworca FOT. DANIEL ANDRUSZKIEWICZ
Za kilka tygodni gotowy ma być dworzec kolejowy w Lesznie. Dzięki dostosowaniu schodów, peronów i kas do potrzeb osób niepełnosprawnych będzie on dużo bardziej przyjazny dla podróżnych.

Pasażerowie mają też czuć się bezpieczniej, a to za sprawą komendy SOK, która od niedawna funkcjonuje już w głównym gmachu dworca, a nie w budynku oddalonym od niego o kilkaset metrów.

Generalny remont leszczyńskiego dworca trwa od marca ubiegłego roku. Choć zakończy się jesienią, to budynek już prezentuje się okazale. Odnowiona została elewacja, zmieniono też rozkład pomieszczeń i sanitariatów. Do dyspozycji podróżnych oddany zostanie wkrótce przestronny hol. Na piętrze, gdzie do niedawna mieściły się kolejowe biura, znajduje się obecnie siedziba sokistów. Mają tam nieporównywalnie lepsze warunki niż w komendzie w starym budynku sąsiadującym z dworcem autobusowym. Dzięki przeprowadzce będą też bliżej ludzi, a to ma skutkować poprawą bezpieczeństwa. Mundurowi będą w stanie szybciej i skuteczniej podejmować interwencje.

– Mamy teraz do dyspozycji pomieszczenia o powierzchni 211 metrów kwadratowych. Pracuje w nich 27 osób. Są dobrze przygotowane, co z pewnością przyczyni się także do poprawy efektywności naszej pracy – mówi Zbigniew Nowak, komendant SOK w Lesznie.

Na dworcu ma być nie tylko bezpieczniej, ale także wygodniej. I tu właśnie doszło do komplikacji, bo choć wykonawca zapowiadał, że remont może zakończyć się już latem, to pojawiły się nieoczekiwane problemy. Jak wyjaśnia kierownik budowy Agnieszka Brandenburg z leszczyńskiego oddziału firmy „Skanska”, wpłynął na to zbyt wysoki poziom wód gruntowych. Spowodowało to, że pierwotny projekt musiał zostać zmieniony i konieczne okazały się dodatkowe ekspertyzy techniczne. Zrezygnować trzeba było bowiem z windy, którą pasażerowie mieli zjeżdżać do przejścia podziemnego. Projekt zakładał zamontowanie dwóch wind. Jednej w głównym holu dworca oraz kolejnej prowadzącej właśnie do przejścia. Z drugiej trzeba było zrezygnować. Zastąpi ją winda zamontowana przy schodach najprawdopodobniej przy trzecim peronie. Te rozwiązania w połączeniu z podjazdami przy wejściach do budynku i obniżoną wysokością kas biletowych mają sprawić, że dworzec stanie się przyjazny dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Dworzec ma być gotowy już w listopadzie. Wtedy też zostanie całkowicie otwarty dla podróżnych. Jego remont pochłonie ponad 6,5 miliona złotych, które pochodzą z budżetu państwa i z kasy spółki PKP.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto