Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O Lesznie i lekarzach społecznikach mówiono w Leszczyńskiej Galerii Książki

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Wideo
od 7 lat
Leszczyńska Galeria Książki przygotowała niespodziankę. Było nią spotkanie z profesorem Edmundem Waszyńskim i doktor Ewą Kujawską, a pretekstem do rozmowy były oczywiście książki. Bohaterów dwóch niezwykłych książek dzieli blisko 150 lat. Pierwsza z nich opowiada o Lesznie, które zna i pamięta profesor Edmund Waszyński, a druga jest odległą podróżą w czasie. Jej bohaterem jest lekarz i historyk nauki urodzony w Lesznie - Jerzy Chrystian Arnold, który leczył chorych na przełomie 18 i 19 wieku.

Profesor Edmund Waszyński gościem Leszczyńskiej Galerii Książki

od 7 lat

Profesor Edmund Waszyński urodził się 1929 r. w Lesznie. W rodzinnym mieście ukończył szkołę podstawową, a później średnią. Po maturze studiował medycynę we Wrocławiu. Z uczelnią związał się jeszcze raz, dużo później, bo w 1994 r. objął kierownictwo Zakładu Humanistycznych Nauk Lekarskich. Wykładał m.in. historię medycyny i etykę lekarską. Znakomity lekarz pracował od 1959 r. na oddziale położniczo-ginekologicznym szpitala w Lesznie, był również jego ordynatorem.

Miałem dyżur w szpitalu, podczas którego odwiedził mnie mój serdeczny przyjaciel Zdzisław Smoluchowski. Zapytał się mnie czy wiem, że w Lesznie w 18 wieku ukazało się czasopismo lekarskie? Odpowiedziałem, że nie znam tego faktu. Po kilku dniach przyniósł mi fotokopie pisma, bo wtedy jeszcze nie było kserokopiarek. Okazało się, że periodyk wyszedł w 1750 roku - wspominał profesor Edmund Waszyński.

Dariusz Staniszewski

Zdzisław Smoluchowski przyniósł około 900 stron pierwszego w Polsce czasopisma medycznego. Autorami byli lekarze leczący w Lesznie i okolicach. E. Waszyński przetłumaczył około 70 proc. napisanego po łacinie dzieła, i jak sam przyznaje, to Zdzisławowi Smoluchowskiemu zawdzięcza, że naukowo zajął się historią medycyny.

Jak to jest możliwe, żeby bez przygotowania historycznego pisać o historii medycyny? Odpowiem tak, trzeba mieć wiedzę pozaźródłową, dla mnie jest to wiedza o medycynie i chorobach. Potrzeba też oceny źródła i krytycznego podejścia, tu przydaje się metodologia badań historycznych - mówiło swojej pracy naukowej profesor Waszyński.

O Lesznie i lekarzach społecznikach mówiono w Leszczyńskiej ...

Podczas spotkania rozmawiano o historycznych postaciach Leszna, takich jak lekarze Jan Metzig i Jan Jonston. Doktor Ewa Kujawska przyznała, że Leszno miało szczęście nie tylko do wyśmienitych lekarzy, ale i lekarzy - społeczników. Gościni biblioteki jest autorką książki o kolejnym wielkim lekarzu związanym z Lesznem. Chodzi o Jerzego Chrystiana Arnolda, który żył na przełomie 18 i 19 wieku.

Jan Metzig był wszechstronnie wykształcony i zaprojektował części umundurowania dla armii pruskiej i rosyjskiej, a Jan Jonston znał 15 języków, a pisał wyłącznie po łacinie - dodał Edmund Waszyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto