Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczą się języka migowego

DAG
Uczestnicy kursu podczas zajęć.
Uczestnicy kursu podczas zajęć.
W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rydzynie trwa kolejna letnia szkoła języka migowego organizowana przez SOSW i oddział opolski Polskiego Związku Głuchych. W kursie bierze udział 26 osób.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Rydzynie trwa kolejna letnia szkoła języka migowego organizowana przez SOSW i oddział opolski Polskiego Związku Głuchych. W kursie bierze udział 26 osób.

Po raz pierwszy wakacyjny kurs języka migowego odbył się w Rydzynie w zeszłym roku. W tym roku udział w szkoleniu bierze 26 osób, w tym 13 to nauczyciele z rydzyńskiego ośrodka, pozostali przyjechali z terenu całej Polski.

Szkolenie, które odbywa się w Rydzynie jest jedynym tego rodzaju wakacyjnym kursem w Polsce. - Udział w kursie biorą osoby, które mają kontakt z dziećmi i młodzieżą niesłyszącą w szkołach, poradniach, są to również rodzice, katecheci i osoby duchowne. - mówi Jarosław Duszak, organizator kursu i wykładowca. W tym roku organizowany jest kurs I i II stopnia.

- Język migowy wspomaga metody dydaktyczne - wyjaśnia Jarosław Duszak - Ułatwia zaobserwowanie i przyswajanie treści przez osoby niesłyszące. Podczas kursu uczymy się obrazować wypowiedzi za pomocą znaków języka migowego.
Jarosław Duszak wyjaśnia, że osoby niesłyszące posługują się innym językiem migowym, niż ten, który poznają uczestnicy kursu. - Funkcjonują dwa języki migowe. Jednym jest system języka migowego, zwany też językiem miganym, którego uczymy się podczas zajęć. Jest to język migowy szkolny. Polega na połączeniu znaków języka migowego z zasadami gramatyki języka polskiego. Osoby niesłyszące od urodzenia posługują się językiem migowym naturalnym, którego uczą się zazwyczaj od swoich niesłyszących rodziców. Znaki tego języka są podobne, ale inna jest gramatyka. Mówi się wyrażeniami.

Mimo że posługiwanie się językiem migowym wydaje się być trudne, Jarosław Duszak wyjaśnia, że 105 godzin kursu starcza, aby opanować podstawowe umiejętności, które podczas roku szkolnego doskonali się i weryfikuje w pracy z niesłyszącymi. Zajęcia z kursantami prowadzi Jarosław Duszak, Izabela Prałat-Pyżewska oraz Anna Zabajewska. W przyszłym tygodniu z cyklem wykładów dla kursantów przyjedzie prof. Bogdan Szczepankowski, jeden z największych polskich autorytetów w dziedzinie języka miganego, współtwórca systemu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto