Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bez nich Leszno byłoby inne. Pamiątki po Lesznie, w którym dorastali nasi rodzice

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Przebudowany dworzec kolejowy w Lesznie
Przebudowany dworzec kolejowy w Lesznie arch. Nasze Miasto
Leszno nie dorobiło się nie budowli na miarę „okrąglaka” w Poznaniu czy warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki. 60 tysięczne miasto ma za to kilka innych budynków czy całych kompleksów, które nie są może spektakularne, ale są prawdziwymi ikonami Leszna. Jedna z nich właśnie przeszła remont i ponownie swoją mocno przeszkloną bryłą zdobi Leszno. Zapraszamy na spacer po ciekawych budynkach wybudowanych po 1945 roku w Lesznie.

Pamiątki po Polsce Ludowej w Lesznie

45 lat Polski Ludowej zmieniło Leszno. Duże zmiany w tkance miejsce zaszły zwłaszcza po 1975 roku, gdy nieduże miasto stało się stolica województwa leszczyńskiego. Postawione w PRL-u budynki do dzisiaj stoją i niektóre z nich, stały się prawdziwymi ikonami Leszna. Niektóre z nich wyburzono lub przebudowano tak mocno, że nie przypominają budowli znanych z archiwalnych zdjęć trzymanych w rodzinnych albumach.

Amfiteatr w Lesznie był miejscem, które w czasie swojej świetności tętniło życiem. Scena z widownią pod chmurką została rozebrana pod koniec pierwszej dekady XXI wieku.arch. Leszno Nasze Miasto

Jedną z ikoną, których już nie ma, był amfiteatr mieszczący się w Park 1000-lecia. Scena z widownią pod chmurką, została rozebrana pod koniec pierwszej dekady XXI wieku. Po sąsiedzku stała Parkowa mieszcząca się w nowoczesnym i bardzo charakterystycznym budynku. Przestronnej kawiarni od dawna już nie ma, a efektowny budynek na początku lat 90. mocno przebudowano.

Kontrowersyjny dworzec kolejowy w Lesznie

Do najbardziej rozpoznawalnych budynków w Lesznie należy dworzec kolejowy. Nie ma chyba w mieście innego budynku, który wzbudza tyle odmiennych opinii. Od negatywnych po zachwyt nad prostotą i użytecznością bryły. Tylko najstarsi i nieliczni mieszkańcy Leszna pamiętają zburzony pod koniec lat 60. neogotycki budynek. W jego miejscu postawiono modernistyczny gmach będący połączeniem szkła i betonu. Budynek po około 40 latach został odświeżony.

Górka na Bohaterów Westerplatte

Kolejnym miejscem nierozerwalnie wiążącym się z Lesznem jest tzw. górka, czyli kompleks czterech bloków przy ulicy Bohaterów Westerplatte. Były to pierwsze bloki w mieście z własną ciepłownią. Tuż obok stoi pawilon handlowy PSS Społem. Dzisiaj ten nieduży fragment miasta zasługuje na to, żeby zaliczyć go do ikon Leszna.

Sportowe ikony Leszna

W Polsce Ludowej wybudowano kilka obiektów sportowych zasługujących na pamięć. Wśród nich jest stadion im. Alfreda Smoczyka. Obiekt z przytupem pokazał swoją rolę w Lesznie, bo gościły na nim Centralne Dożynki w 1977 roku. Chociaż ma już kilkadziesiąt lat, to nadal ściągają na Smoka rzesze fanów czarnego sportu, aby zagrzewać do boju lokalnych żużlowców.

Również leszczyńskie lotnisko ma czym pochwalić się. Rozgrywano na nim wielokrotnie zawody na poziomie mistrzowskim. Nad bezpieczeństwem startujących lotników czuwano w wieży kontroli lotów. Chociaż obiekt od kilku lat jest nieczynny, to jest ikoną Leszna. Z lotniska do kolejnej ikony dojedziemy wiaduktem wybudowanym na Centralne Dożynki. Poprowadzona nad częścią miasta droga jest obiektem, bez której ruch samochodowy w mieście byłby niemożliwy. Dlatego wiadukt można śmiało zaliczyć do ikon Leszna.

Jest wreszcie Trapez. Modernistyczną halę sportową zaprojektował znany architekt i szermierz Wojciech Zabłocki. Po blisko 40 latach od otwarcia, Trapez przeszedł gruntowny remont i bez wątpienia, jest jednym z ładniejszych budynków w Lesznie, klejnotem w koronie budynków zasługujących na wyróżnienie.

Przebudowany dworzec kolejowy w Lesznie

Bez nich Leszno byłoby inne. Pamiątki po Lesznie, w którym d...

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto