Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Bystre Oczko" dla najmłodszych i przewodnik po lapidarium dla nieco starszych. Muzeum zachęca do zapoznania się z nowymi publikacjami

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
„Bystre Oczko. Odkrywaj Leszno z Muzeum” oraz przewodnik po lapidarium przy kościele św. Krzyża w Lesznie to dwie pachnące jeszcze farbą drukarską publikacje. Obie powstały w ramach działalności Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Przewodnik po lapidarium dostępny jest w języku polskim i niemieckim.

- Powstał w ramach projektu „Historie zapisane w kamieniach”, będącego wynikiem partnerstwa Muzeum Okręgowego w Lesznie i Magdaleny Oxfort – pełnomocnika Rządu Federalnego do spraw Kultury i Mediów z Etatu Referatu Kultury byłych Ziem Prus Zachodnich, Ziemi Poznańskiej oraz Wołynia i Galicji, a jego autorką jest Małgorzata Gniazdowska, która o leszczyńskich cmentarzach wie chyba najwięcej - informuje dr Kamila Szymańska, dyrektor MOL.

Publikacja jest bogato ilustrowana, a tegoroczna współpraca Magdaleną Oxfort inicjuje serię dwujęzycznych przewodników po historycznych cmentarzach południowo-zachodniej Wielkopolski. Docelowo ma powstać pełen katalog wszystkich płyt znajdujących się w lapidarium.

- Liczymy na to, że nasz przewodnik stanie prezentem pod choinkę w wielu domach. Zapraszamy do naszego sklepiku – dodaje dr Szymańska.

Lapidarium przy kościele św. Krzyża w Lesznie gromadzi ponad 200 nagrobków lub ich fragmentów, pochodzących z czterech zlikwidowanych starych leszczyńskich cmentarzy: luterańskiego, kalwińskiego, żydowskiego i katolickiego.

- Starzy leszczynianie jeszcze coś pamiętają, ale młodzi nie mają pojęcia, gdzie były zlokalizowane dawne cmentarze – tłumaczy Małgorzata Gniazdowska.

Spacerując wokół kościoła św. Krzyża, czytając inskrypcje zachowane na nagrobkach możemy poznać nie tylko historię poszczególnych osób czy rodzin, ale pośrednio i miasta, ośrodka wielonarodowego i wielokulturowego.
Druga z publikacji, jaką można nabyć w muzealnym sklepiku, dedykowana jest najmłodszym mieszkańcom Leszna. „Bystre Oczko. Odkrywaj Leszno z Muzeum” jest kontynuacją ubiegłorocznej inicjatywy Muzeum Okręgowego w Lesznie, zakładającej uczenie najmłodszych uważności w muzeum.

- Uważność to istotna kwestia. Nasza książeczka uczy młodych ludzi radzenia sobie ze stresem i pędem codzienności. Książeczki „Bystre Oczko” łączą poznawanie muzealiów z przyjemną zabawą, bez pośpiechu – mówi Marta Małkus – historyk sztuki, kustosz MOL.

W książeczce znalazło się siedem obiektów muzealnych, a zaprezentowane muzealia zachęcają do uważnych spacerów. Dzieci mogą też skorzystać z kreatywnych zabaw zawartych w książeczce m.in. rebusu i kolorowanki.

- Liczymy na to, taka forma edukacji przyniesie owoce. Będziemy mieli spokojniejsze, uważniejsze dzieci znające Leszno – dodaje M. Małkus.

„Oczko” powstało w ramach zadania realizowanego przez Towarzystwu Przyjaciół Muzeum Okręgowego w Lesznie dofinansowanego przez miasto Leszno oraz dzięki mecenatowi firm „Bud – Dom” oraz „Techbud”.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto