Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zmiękczyć pościel bez użycia chemii? Jeden sposób mocno cię zaskoczy. Zrób to, aby świeżo wyprana pościel była jak puch

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Zapewnienie sobie komfortowego snu zaczyna się od miękkiej, przyjemnej w dotyku pościeli. Nie zawsze jednak musisz sięgać po chemiczne środki ze sklepu czy nowe zestawy pościelowe, aby osiągnąć ten efekt. Istnieją proste domowe sposoby, które przywrócą naszym prześcieradłom i poszewkom ich pierwotną miękkość. Sprawdź je.

Spis treści

Pościel pełni ważną rolę w naszym codziennym życiu, wpływając na jakość snu. Mogłoby się wydawać, że nowa pościel wyjęta prosto z opakowania będzie miękka jak puch. Nic bardziej mylnego. To właśnie pościel prosto ze sklepu często jest na tyle szorstka i nieprzyjemna w dotyku, że może utrudniać zasypianie. Warto wiedzieć, że istnieją proste i tanie metody, aby uczynić ją bardziej miękką. Sięgnij po kilka domowych trików, które sprawią, że sen stanie się jeszcze przyjemniejszy.

miękka pościel na łóżku
Korzystając z prostych domowych trików, takich jak soda oczyszczona, ocet czy sól emska możemy cieszyć się miękką pościelą bez konieczności sięgania po drogie środki chemiczne. 123RF/serezniy

Domowe sposoby na miękką pościel

Jak się okazuje, w wielu przypadkach nie wystarczy włączyć odpowiedni program do prania, aby pościel nagle zyskała pożądaną miękkość w dotyku. W sklepach dostępne są płyny zmiękczające tkaniny, ale zanim sięgniemy po chemię, spróbujmy przetestować łagodniejsze środki. Większość z nich znajdziemy w kuchennej szafce. Sprawdź, co skutecznie zmiękczy pościel.

  • Babciny sposób – trik z sodą i octem
    Pranie pościeli z dodatkiem octu to jedno z najskuteczniejszych domowych rozwiązań. Ocet zmiękczy materiał, a jednocześnie usunie z niego nieprzyjemne zapachy. Wystarczy 1/2 szklanki octu dodana do pralki wraz z detergentem. Soda oczyszczona to kolejny sposób na to, aby wyprana pościel była miękka. Zadziała ona także jako środek przeciwbakteryjny, eliminując niechciane mikroorganizmy z pościeli. Na jedno pranie wystarczy 1/2 szklanki sody.
  • Aromatyczny spray do pościeli
    Przygotuj własnej roboty zmiękczacz do tkanin, mieszając 230 ml wody z 50 ml octu. Dodaj do tego 10-15 kropel ulubionego olejku eterycznego. Mieszankę przelej do butelki z dozownikiem i spryskaj nią świeżo upraną pościel. Zapewni to nie tylko miękkość, ale także przyjemny zapach.
  • Pranie pościeli z piłeczkami tenisowymi
    Pranie pościeli z piłeczkami tenisowymi to popularny trik na mięciutką w dotyku pościel. W trakcie prania, a następnie suszenia, piłeczki uderzają w pościel, nie dopuszczając, aby wypełnienie zbiło się w większe grudy. Podskakujące w bębnie pralki piłeczki pomagają rozbić i zmiękczyć włókna tkanin.
  • Kwasek cytrynowy – idealny do pościeli z kory
    Na ogół, około 1/4 do 1/2 szklanki kwasu cytrynowego na jeden cykl prania wystarcza do osiągnięcia efektu zmiękczenia tkanin, w tym pościeli. Przed rozpoczęciem cyklu prania, dodaj wybraną ilość kwasu cytrynowego do bębna pralki, razem z detergentem. Możesz to zrobić zarówno przed rozpoczęciem prania, jak i w trakcie płukania. Kwasek cytrynowy działa równie skutecznie zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach prania.
  • Sól emska – naturalny zmiękczacz do tkanin
    Sól emska to biały proszek składający się z siarczanów sodu, a także chlorków sodu i magnezu. Jak się okazuje to także skuteczny środek zmiękczający. Wystarczy jedna do dwóch łyżek soli emskiej na każdy cykl prania, aby zauważyć różnicę w miękkości tkanin. Sól emska neutralizuje twardość wody i pozostawia pościel przyjemnie miękką. Warto wiedzieć, że pomaga ona również w zmniejszeniu elektryzowania tkanin. Efekt ten jest zauważalny zwłaszcza w przypadku pościeli wykonanej z materiałów syntetycznych.

Trik z piłeczkami tenisowymi sprawdzi się także w przypadku prania kurtek puchowych.

O czym warto pamiętać, piorąc pościel?

Podczas prania pościeli warto pamiętać o kilku istotnych wskazówkach. Po pierwsze, zawsze należy starannie sortować pościel pod względem koloru i rodzaju tkaniny, unikając mieszania jasnych i ciemnych kolorów. Temperaturę prania dostosowujemy do rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest pościel – wyższe temperatury można ustawiać, piorąc pościel bawełnianą. Delikatne tkaniny wymagają niższych temperatur. Pamiętajmy również o odpowiednim suszeniu. Jeśli mamy taką możliwość, pościel suszmy na świeżym powietrzu. Jeśli korzystamy z suszarki bębnowej, ustawmy ją na niską temperaturę, aby uniknąć przesuszenia materiału.

Przeczytaj także:Jak często należy prać prześcieradło? Jeśli chcesz dobrze i zdrowo wypocząć – minimum raz na tydzień. Ważny jest też sposób prania

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak zmiękczyć pościel bez użycia chemii? Jeden sposób mocno cię zaskoczy. Zrób to, aby świeżo wyprana pościel była jak puch - RegioDom.pl

Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto