Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeśli wierzyć legendzie w Krzycku Małym mieszkają potomkowie pracowitych i bogobojnych ludzi [ZDJĘCIA]

Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska
Karolina Bodzińska/ arch. Krzyckiej Wyspy Marzeń
Wedle legendy wieś leżała kiedyś w dole, w miejscu gdzie jest dziś Jezioro Krzyckie. Ludzie się jednak rozleniwili, nie chciało im się pracować więc Bóg ich ukarał zalewając wieś i tworząc jezioro. Ocaleli tylko ci pracowici i to oni założyli osadę na górze. Jednym słowem, jeśli wierzyć legendzie, w Krzycku Małym mieszkają potomkowie dobrych, pracowitych i bogobojnych ludzi.

Na środku jeziora można dostrzec górę kamieni. Ponoć wysoki mężczyzna, znając podwodny szlak dotrze tam idąc spacerem ani razu nie zanurzając głowy.

Wieś ma swój urok i warto podczas letnich, rowerowych wypraw zaplanować tu krótką wizytę. Z Leszna można dojechać od strony Święciechowy ścieżką rowerową. Jedzie się nią naprawdę komfortowo. Ci, którzy lubią wyzwania, powinni wybrać szlak rowerowy od strony Wilkowic, wiodący leśnym duktem. Będą mieli okazję dojechać do magicznego miejsca o jakich czyta się zazwyczaj w legendach. Rozstaje dróg Wilkowice, Krzycko, Mórkowo nawet w środku słonecznego dnia potrafią przyprawić o dreszcze. W takim miejscu podróżnik zastanawia się czy zdąży przemknąć zanim Boruta smagnie go ogonem i uderzy kopytkiem.

Przed wojną Krzycko Małe było popularną miejscowością. Do wsi, dzięki dogodnemu połączeniu kolejowemu, przyjeżdżały tłumy miłośników plażowania i kąpieli. Dziś wszyscy wybierają Gołanice, gdzie jest plaża i dogodna do wypoczynku infrastruktura. Natomiast w Krzycku Małym jest niewielki dostęp do jeziora. To raczej raj dla wędkarzy. Cisza spokój, ryba bierze.

W miejscowości prężnie działa stowarzyszenie Krzycka Wyspa Marzeń. Nazwa stowarzyszenia nie jest przypadkowa. Na środku jeziora jest niewielka wyspa na której rośnie kilka drzew. To miejsce w którym spotykają się zakochani i fotografują młodzi małżonkowie. Króluje tam miłość. Stąd już krótka droga do Krzyckiej Wyspy Marzeń.

W 2017 roku mieszkańcy na prośbę Mileny Hermanowicz, prezeski Krzyckiej Wyspy Marzeń, skrzyknęli się i sami stworzyli sobie miejsce piknikowe nad jeziorem.

W zarosłym chaszczami miejscu za oborą należącą do przedsiębiorstwa rolnego najmłodsi wyrywali chwasty, dorośli chwycili za kosy spalinowe. Powstały ławeczki i miejsce na wspólne ognisko. W czerwcu 2019 r. zakątek grillowy wzbogacił się o piaskownicę z zadaszeniem.

Co warto obejrzeć w Krzycku Małym? Przede wszystkim wybudowany w 1892 roku kościół pw. NMP Śnieżnej. Wygląda imponująco. Zbudowano go neogotyckim stylu z cegły klinkierowej według projektu niemieckiego architekta Langego. Gmina Święciechowa zakwalifikowała kościół do najcenniejszych zabytków gminy. Kto lubi dźwięk organów powinien zostać na niedzielnej mszy.

Wychodząc z kościoła i spoglądając na prawo będzie można dostrzec wybudowany w 1885 roku pałac. Kiedyś mieściła się w nim siedziba PGR – u, a dziś nieruchomość jest w rękach prywatnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto