Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Archiwum zaprasza na niecodzienną wystawę. „Niezwykłe historie zwykłych ludzi. Archiwa Rodzinne Niepodległej [ZDJĘCIA]

Anna Machowska
Anna Machowska
Archiwum Państwowe w Lesznie
Archiwum Państwowe w Lesznie przygotowało nową wystawę zatytułowaną „Niezwykłe historie zwykłych ludzi. Archiwa Rodzinne Niepodległej”. Wyjątkowość ekspozycji tkwi przede wszystkim w ukazaniu ostatniego stulecia naszego kraju przez pryzmat historii pojedynczych osób lub rodzin, często bardzo barwnych. Wystawę tworzą zbiory zdjęć i pamiątek pochodzące od 16 rodzin z Leszna i regionu.

Podobne wystawy powstały w wielu miejscach, bo „Archiwa Rodzinne Niepodległej” to ogólnopolski projekt. Zrodził się w 2019 roku w ramach obchodów 100. rocznicy utworzenia sieci archiwów państwowych oraz stulecia odzyskania niepodległości. Jego głównym celem jest połączenie narodowej oraz prywatnej historii, a także pokazanie roli pojedynczych osób i rodzin w przywróceniu niepodległej Polski.

- Nasza wystawa składa się z 16 kolekcji rodzinnych. Pięć z nich zostało przekazanych przez twórców lub ich rodziny i znajduje się w zasobie leszczyńskiego archiwum. Pozostałe kolekcje po uprzedniej konserwacji, zostały zdigitalizowane i przechowywane są w formie cyfrowej, a oryginały wróciły do właścicieli – mówi Alicja Bodylska, koordynatorka projektu w Archiwum Państwowym w Lesznie.

Na leszczyńskiej ekspozycji znajdziemy zdjęcia dokumentujące życie znamienitych osób. Jest wśród nich między innymi Bronisław Kotlarski, powstaniec wielkopolski, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i działacz społeczny, który w 1922 roku wraz z bratem Józefem otworzył w Lesznie skład bławatów Braci Kotlarskich. Należał do wielu organizacji społecznych. Brał też udział w reaktywowaniu Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, którego został prezesem. 21 października 1939 r. wraz z 20 innymi Polakami po pokazowym procesie, mającym na celu zlikwidowanie polskiej inteligencji i wybitnych działaczy patriotycznych został rozstrzelany.

Są także zdjęcia i dokumenty prezentujące życie i sylwetkę Jana Metelskiego, działacza niepodległościowego i społecznego, który był również przedsiębiorcą. Najpierw we Wschowie, a od 1919 roku w Lesznie prowadził hurtownię towarów kolonialnych. Zbierał datki na rzecz powstania wielkopolskiego. Za uczestnictwo w ruchu konspiracyjnym został w 1918 r. wraz z żoną aresztowany i osadzony w Głogowie, a następnie w Żaganiu. W październiku 1939 r. został internowany przez Niemców i wysiedlony do Generalnego Gubernatorstwa. Po powrocie do Leszna w 1945 r. uczestniczył w pierwszym posiedzeniu Miejskiej Rady Narodowej w Lesznie, został także radnym.

Inną z bohaterek wystawy jest Joanna Kiąca-Fryczkowska, harcerka Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej, łączniczka podczas Powstania Warszawskiego, więźniarka obozów koncentracyjnych, a poza tym lekarz. Oprócz zdjęć są dokumenty obrazujące jej działalności w okupowanej Warszawie, pobyt w II Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa oraz pracę zawodową.

Wystawę, ze względu na pandemię koronawirusa, oglądać można jedynie online. Znajdziemy ją na stronie internetowej leszczyńskiego archiwum TUTAJ.

- Niebawem zostanie wydany katalog do wystawy, wraz z biogramami przedstawionych osób – dodaje A. Bodylska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto