Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

LESZNO. Cmentarz przy ulicy Kąkolewskiej - anioły i aniołki leszczyńskiego cmentarza zachwycają oraz skłaniają do zadumy [ZDJĘCIA]

Anna Szklarska-Meller
Anna Szklarska-Meller
LESZNO. Cmentarz przy ulicy Kąkolewskiej - anioły i aniołki leszczyńskiego cmentarza zachwycają oraz skłaniają do zadumy
LESZNO. Cmentarz przy ulicy Kąkolewskiej - anioły i aniołki leszczyńskiego cmentarza zachwycają oraz skłaniają do zadumy Anna Szklarska-Meller
Cmentarz przy ulicy Kąkolewskiej w Lesznie to najstarsza istniejąca w mieście nekropolia. W listopadzie jest szczególnie piękna, bo obsypane złotymi liśćmi nagrobki rozbłyskują dziesiątkami zniczy. Tym razem postanowiliśmy poszukać na cmentarzu w Lesznie nagrobnych aniołów i aniołków.

Cmentarz przy ulicy Kąkolewskiej w Lesznie i jego anioły

Początek listopada to czas, który w sposób szczególny poświęcamy zmarłym. Cmentarze rozbłyskują tysiącami światełek, na grobach pojawiają się piękne kwiaty, za przy nich dzieci, wnuki i przyjaciele tych, którzy odeszli. Lubimy wyprawy na cmentarze po zmroku, kiedy czerń nocy przełamują wątłe światełka zniczy. W tym szczególnym momencie postanowiliśmy na cmentarzu przy ul. Kąkolewskiej w Lesznie poszukać aniołów i aniołków.

Na grobach, nie tylko dzieci coraz częściej pojawiają się małe figurki aniołów, czasem jest ich nawet kilka. Oczywiście anioły to także jedne z najczęściej spotykanych elementów rzeźby nagrobnej. Moda na ozdabianie figurami aniołów przede wszystkim dziecięcych nagrobków pojawiła się w latach 30-tych XIX wieku. Anioły śpiące, ulatujące do nieba, płaczące i modlące się miały wyrażać niewinność wieku dziecięcego. Niektóre miały twarze zmarłych maluszków.

Anioł Śmierci strzeże kwatery powstańców wielkopolskich na cmentarzu przy ul. Kąkolewskiej w Lesznie

Z czasem ta "anielska" moda została zastąpiona przez inne rodzaje nagrobków, choć anioły pojawiały się pojawiają także na współczesnych grobach. Na ogół to małe figurki, czasem elementy zniczy, innym razem płaskorzeźby, rzadko okazałe nagrobne rzeźby. Na cmentarzu przy ulicy Kąkolewskiej w Lesznie znajdziemy je wszystkie - od maleńkich do całkiem sporych.

ZOBACZ TEŻ:

Najważniejszym chyba aniołem - i jednym z najpiękniejszych - jest ten, który czuwa nad kwaterą powstańców wielkopolskich. Sama kwatera powstała w 1935 roku. Natomiast tablicę z nazwiskami powstańców zamordowanych w czasie II wojny światowej, której ozdobą jest Anioł Śmierci odsłonięto w roku 1948. W kwaterze powstańców wielkopolskich na leszczyńskim cmentarzu spoczywa około 200 uczestników walk w latach 1918 - 1919.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto