Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Prace przy dawnej octowni. To przygotowania do rewitalizacji nieczynnego od lat zabytkowego budynku w centrum miasta ZDĘCIA

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Wykopy przy budynku dawnej octowni w Lesznie. Na tyłach obiektu na rogu Chrobrego i Jana Pawła II rozpoczęły się prace poprzedzające przygotowania do planowanej rewitalizacji obiektu. Budynek należy już do Muzeum Okręgowego i ma w nim powstać nowa siedziba tej placówki.

Prace przy octowni toczą się na jej tyłach, w podwórzu. Ekipa budowlana, która pracuje w tym miejscu nie chciała udzielać informacji na temat zakresu prac. Udało nam się jednak ustalić, że ponad dwumetrowe wykopy przy kolejnych ścianach dawnej octowni to najprawdopodobniej kontrola stanu fundamentów obiektu.

Sama rewitalizacja budynku będzie bardzo kosztowna i na razie Urząd Marszałkowski (jest organem prowadzącym dla Muzeum Okręgowego) nie zdradza jeszcze z jakich funduszy zamierzałby skorzystać planując inwestycję. Na razie trwają przygotowania do realizacji projektu, a w tym celu konieczna jest dokładna inwentaryzacja.

Zabytkowa octownia w Lesznie zyska dawny blask

Niezagospodarowany budynek octowni długo wystawiany był na sprzedaż. Zbudowano go w 1928 roku na miejscu octowni założonej w 1888 roku. Mieści się na rogu Alei Jana Pawła II i Chrobrego. Od lat jest nieczynny. Na terenie za octownią działał jedynie płatny parking. Po zakupie budynku został zlikwidowany.

Długo nie było chętnych na zakup octowni. Agencja nieruchomości informowała, że budynek posiada pozwolenie na przebudowę. Cena za metr kwadratowy miała wynosić ponad 900 złotych. Przy założeniu, że całość ma 3300 metrów kwadratowych to kwota jakiej oczekiwał właściciel zbliżała się do trzech milionów. Gdy do negocjacji przystąpił tak duży ,,gracz’’ jak Urząd Marszałkowski kwestia ceny okazała się bardziej elastyczna.

Samorząd jest gwarantem terminowych płatności. Finalnie obiekt sprzedano za 2,5 miliona złotych. To atrakcyjna cena biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny nieruchomości. Dla porównania działka przy Kąkolewskiej, gdzie miał powstać GTBS ,,poszła'' za wyższą kwotę, bo 2,8 miliona złotych. Tu mowa o nieruchomości i terenie w ścisłym centrum Leszna.

Co powstanie w dawnej octowni w Lesznie?

Finalnej koncepcji modernizacji octowni na razie jeszcze nie ma. Plan zakłada powstanie tam nowoczesnego i funkcjonalnego obiektu dla Muzeum Okręgowego.

Muzeum w Lesznie od lat szuka pomieszczeń dla swojej siedziby. Niedawno wyprowadziło się z wynajmowanych pomieszczeń od parafii ewangelicko-augsburskiej przy placu Metziga. W 2020 roku zrezygnowano z wynajmu ze względu na fatalny stan obiektu.

Muzeum w starej octowni w Lesznie?

Budynek octowni, zdaniem urzędników z Poznania, ma doskonałą lokalizację na cele muzealne.

Znajduje się w historycznym centrum Leszna w pobliżu innych instytucji kultury, placówek edukacyjnych i zabytków.

Sam budynek wpisany jest do rejestru zabytków, ma ponadto walory historyczne: w okresie międzywojennym należał do zasłużonej rodziny Góreckich – powstańców wielkopolskich i działaczy patriotycznych, co w kontekście zakupu na cele muzealne nabiera także wymownego i symbolicznego znaczenia – mówi Włodzimierz Mazurkiewicz z Urzędu Marszałkowskiego.

Leszno. Prace przy dawnej octowni. To przygotowania do rewit...

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto