Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno. Zbliża się jubileusz leszczyńskiego „Rolnika”. Powstała nowa monografia i izba pamięci [ZDJĘCIA]

Anna Machowska
Anna Machowska
Dużymi krokami zbliża się jubileusz leszczyńskiego „Rolnika”, czyli Zespołu Szkół Rolniczo-Budowlanych im. Synów Pułku w Lesznie. Szkoła świętuje w tym roku 100-lecie istnienia. Uroczystość z tej okazji – skromna bo bez zjazdu absolwentów, ze względu na pandemię koronawirusa – odbędzie się w sobotę 26 września. Nie będzie to jednak jedyny jubileuszowy akcent. Dla podkreślenia długiej historii placówki i jej znaczenia w dziejach miasta oraz całego regionu, z końcem sierpnia, wydano nową monografię szkoły. W finalnym przygotowaniu jest także nowa izba pamięci z wystawą okolicznościową.

- To już czwarta monografia w historii naszej szkoły. Pierwsza ukazała się na 50-lecie placówki – mówi Kamilla Sprengel, Pani Dyrektor ZSR-B w Lesznie. - W publikacji poświęconej 100 rocznicy jej powstania, zatytułowanej „Szkoła łącząca pokolenia 1920 – 2020”, piszemy o poszczególnych dekadach funkcjonowania szkoły. „Rolnik” bowiem nieustannie się rozwijał, przekształcał, modernizował, rozbudowywał zarówno w sferze edukacyjnej, jak i materialnej.

Nowa monografia liczy ponad 300 stron. Oprócz historii szkoły i ważnych wydarzeń z życia uczniów i nauczycieli znajdziemy w niej także listę wszystkich jej absolwentów. Jest ich mnóstwo, bo naukę w tej szkole co roku pobierało i wciąż pobiera kilkaset osób. Co ciekawe, często pojawiają się tam te same nazwiska. Członkowie wielu rodzin, z pokolenia na pokolenie, kształcą się w tej placówce.

Wspomniana izba pamięci jest kolejną, która powstała w szkole. Pierwszą, bogatą w eksponaty, otwarto w latach siedemdziesiątych XX wieku. Wiązało się to z okresem nadania szkole imienia ,,Synów Pułku”. Choć z upływem lat izba pamięci zmieniała swoje miejsce i sukcesywnie zmniejszała swoją powierzchnię, pamiątki związane z wieloletnią historią szkoły zawsze były starannie przechowywane.

- Wśród eksponatów w naszej izbie pamięci są nie tylko te związane bezpośrednio z samym „Rolnikiem”, jak urzędowe korespondencje pierwszych dyrektorów, akty erekcyjne poświadczające budowę poszczególnych budynków oraz liczne pieczołowicie prowadzone kroniki szkoły. Przez lata bowiem, uczniowie i Synowie Pułku przesyłali i przynosili do szkoły pamiątki i artefakty z czasów wojny i okresu dwudziestolecia międzywojennego – zaznacza Jarosław Płonka, nauczyciel historii, który był koordynatorem projektu związanego z powstaniem izby pamięci w nowej odsłonie.

Najstarszym eksponatem jest mównik francusko-niemiecko-polski wydany w Lipsku w 1803 roku. Jest też apteczka Hengco z oryginalną zawartością z około 1920 roku oraz niezwykłe listy więźniów z obozów koncentracyjnych KL Dachau.

- W naszej izbie będzie można zobaczyć nie tylko eksponaty, ale także specjalne tablice ekspozycyjne, na których będą m.in. informacje o patronie, kalendarium z najważniejszymi wydarzeniami w historii szkoły czy wizualizacja kierunków kształcenia zawodowego młodzieży w ciągu 100 lat. Nie zabraknie też tematycznych prezentacji multimedialnych – zaznacza J. Płonka.

- Nasza izba pamięci dostępna będzie dla wszystkich zainteresowanych. Myślę, że zaciekawi wielu absolwentów. Serdecznie zapraszamy, choć oczywiście najlepiej już po pandemii – dodaje K. Sprengel.

Warto dodać, że w powstanie izby pamięci w ramach wolontariatu zaangażowali się nauczyciele – Małgorzata Ziemlińska, Agnieszka Kusior, Emilia Stelmach i Jarosław Płonka – oraz uczniowie. Powstała w ramach inicjatywy lokalnej: "Ku pamięci....Izba pamięci Zespołu Szkół-Rolniczo-Budowlanych - uczczenie 100-lecia istnienia szkoły". Przedsięwzięcie to zrealizowano we współpracy z Urzędem Miasta Leszna oraz Stowarzyszeniem Przyjaciół Leszczyńskiej Szkoły Rolniczo-Budowlanej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto