MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nad wodą też trzeba myśleć

HUB
Płetwonurkowie z Leszna przed sezonem regularnie oczyszczają z nieczystości dna leszczyńskich kąpielisk. Wszystko po to, by wakacje nad wodą były bezpieczne. Na zdjęciu Marcin Pietrzak.
Płetwonurkowie z Leszna przed sezonem regularnie oczyszczają z nieczystości dna leszczyńskich kąpielisk. Wszystko po to, by wakacje nad wodą były bezpieczne. Na zdjęciu Marcin Pietrzak.
Chęć zaimponowania długonogiej plażowiczce lub współtowarzyszom wypoczynku - to główne powody niefrasobliwości podczas wakacji. - Woda to szalenia niebezpieczny żywioł - nieustannie przypominają policjanci i ratownicy ...

Chęć zaimponowania długonogiej plażowiczce lub współtowarzyszom wypoczynku - to główne powody niefrasobliwości podczas wakacji. - Woda to szalenia niebezpieczny żywioł - nieustannie przypominają policjanci i ratownicy WOPR.

Od lat zmorą policjantów są niestrzeżone kąpieliska. Pomimo zakazów i apeli policji w mediach młodzi ignorują je i korzystają z tego typu kąpielisk. - Na niestrzeżonych kąpieliskach trudno określić jakość dna. Nigdy nie wiadomo, jakie przedmioty tam zalegają, a zdarza się, że znajdujemy tam np. nadłamane konary drzew, zbite szkło itp. Trudno też określić głebokość dna, co jest szczególnie ważne dla bezpieczeństwa amatorów skoków do wody - mówi Marcin Pietrzak, członek Leszczyńskiego Klubu Płetwonurków. Policjanci zapowiadają nakładanie mandatów na osoby nie stosujące się do zakazów.

Ostrożnie ze sprzętem

Ratownicy WOPR apelują o zachowanie ostrożności podczas korzystania ze sprzętu wodnego. Po zniesieniu wymogu, który nakazywał wypożyczanie sprzętu tylko osobom posiadającym kartę pływacką, może go wypożyczyć niemal każdy. - Nie wymagamy karty pływackiej, a jedynie ustnej deklaracji od klienta, że potrafi on pływać - na potwierdzenie mówi Mieczysław Stefański, kierownik stanicy WOPR w Gołanicach. Trzeba być naiwnym, by wierzyć, iż nie zdarzy się przypadek, że sprzęt w użytkowanie otrzyma osoba nie potrafiąca pływać. O tragedię wtedy nietrudno.

Po prostu głupota

Największym problemem dla bezpieczeństwa nad wodą jest jednak ludzka głupota. Z policyjnych statystyk wynika, że wiekszość utonięć ma związek ze spożywanym wcześniej alkoholem. - Widuję ludzi, których zachowanie wskazuje na upojenie alkoholowe. Wypływają kajakiem na środek jeziora i tam skaczą do wody. Gdyby coś się stało, służby ratownicze mogłyby nie zdążyć na czas - argumentuje Andrzej Cieślik, kierownik Towarzystwa Ratowników i Sportów Wodnych w Lesznie. Lekceważony jest również apel, by przed wejściem do wody ochłodzić wcześniej ciało. Tak więc wystarczy być odpowiedzialnym, mieć trochę przysłowiowego oleju w głowie i unikać brawury, by np. zaimponować pięknęj długonogiej plażowiczce. Wtedy szanse na bezpieczny powrót z wakacji nad wodą znacznie się zwiększą.

od 12 lat
Wideo

Kraków - wymiana schodów ruchomych na dworcu głównym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto