Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nosili wodę w wiadrach - poznajcie Rydzynę lat 70. Przypominamy czarno-biały film o królewskim mieście

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Niesamowitą podróż w czasie do lat siedemdziesiątych zafundowała TVP. Telewizja cyfrowej rekonstrukcji poddała reportaż o Rydzynie z lat siedemdziesiątych ub. wieku. Czarno-biały dokument opowiada o wyzwaniach przed którymi stało niewielkie miasteczko. Zwraca uwagę na historyczną wyjątkowość Rydzyny graniczącej z barokową rezydencją Stanisława Leszczyńskiego. Dokument pokazuje jak wiele zmieniło się od momentu, gdy w Rydzynie gościła reportażystka z kamerą.

Filmowa rekonstrukcja filmu o Rydzynie

Niesamowitą podróż w czasie do lat siedemdziesiątych zafundowała TVP. Telewizja poddała cyfrowej rekonstrukcji reportaż o Rydzynie. Autorka filmu zwraca uwagę na historyczną wyjątkowość miasteczka wybudowanego tuż przy barokowej rezydencji Stanisława Leszczyńskiego.

Rydzyna sprzed wielu lat jest nie tylko pełna zabytków, ale są w niej problemy mieszkańców zmagających się z brakiem kanalizacji i bieżącej wody. Archiwalny film o Rydzynie zabierający w podróż do lat 70 można obejrzeć TUTAJ

Rydzyna - miasteczko przytulone do rezydencji Stanisława Leszczyńskiego

arch. NCC

Chodzi o to, żeby budując coś nowego, nie niszczyć zupełnie starego. Jestem przekonany, że Rydzyna - perełka w skali europejskiej, będzie musiała pogodzić nowoczesność z przeszłością. To jest ważne zadanie dla nas - przekonuje w filmie prof. Wiktor Zin.

Profesor prowadził cieszący się w Polsce Ludowej dużą popularnością program telewizyjny "Piórkiem i węglem".

Paradoks tkwi jednak w przepisach, które zabraniają konserwatorowi wojewódzkiemu finansowania remontów kamieniczek, jeśli właścicielem jest osoba prywatna. A właśnie takich właścicieli jest większość, to ludzie starzy, niezamożni i zrezygnowani, których nie stać na remonty swoich domostw - malowała obraz lat Rydzyny w latach 70. reportażystka.

Mieszkam dość daleko od rynku, bo przy ulicy Zamkowej, tuż obok kościoła. Mieszkanie mam dość możliwe - dwa pokoje z kuchnią. Problemem jest dostęp do bieżącej wody, musimy z wiadrami chodzić na rynek. Jeśli potrzeba dwa lub trzy wiadra, to jeszcze się z przyjemnością idzie. Gorzej jest, gdy robimy większe pranie i potrzeba więcej wody, wtedy jest ciężko - mówiła jedna z bohaterek filmu.

Dzisiaj Rydzyna nie przypomina miasteczka z filmu pt. Rydzyna - miasto zabytek. Dlatego zachęcamy do obejrzenia filmu i galerii zdjęć, którą prezentujemy.

Zobacz i porównaj - Rydzyna na zdjęciach aktualnych i sprzed

Nosili wodę w wiadrach - poznajcie Rydzynę lat 70. Przypomin...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto