Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno naszych rodziców. Zobacz, jak bardzo zmieniło się miasto

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Czy idąc ulicami Leszna zastanawialiście się jak wyglądało miasto naszych babć i dziadków? Porównujemy te same lokalizacje na przestrzeni kilkudziesięciu lat. W niektórych przypadkach różnica jest naprawdę ogromna.
Czy idąc ulicami Leszna zastanawialiście się jak wyglądało miasto naszych babć i dziadków? Porównujemy te same lokalizacje na przestrzeni kilkudziesięciu lat. W niektórych przypadkach różnica jest naprawdę ogromna. Arch. LNM/Dariusz Staniszewski
Wśród miejsc, które budzą największe kontrowersje w Lesznie jest dworzec kolejowy. Znany większości mieszkańców Leszna, tylko ze zdjęć - neogotycki budynek wyburzono pod koniec lat 60, a w jego miejscu postawiono modernistyczny gmach będący połączeniem szkła i betonu. Budynek nie ma wielu obrońców, mało kto docenia jego prostotę i funkcjonalizm. Zresztą i on niedawno przeszedł lifting. W budynku pełnym naturalnego światła, zamurowano część okien, a elewacja dostała nowy kolor.

Odświeżone budynki w centrum Leszna

Spacerując po Lesznie widzimy nowe budynki lub wyremontowane kamienice. Nie wszystko zostało jeszcze zrobione, ale miasto zmienia się. Wśród zupełnie nowych budynków, znalazły się i te, które przeszły gruntowny remont.

Na placu Metziga stoi nowa biblioteka, budynek po dawnej żydowskiej synagodze przy ulicy Narutowicza wyremontowano na potrzeby muzeum, a dawna „odzieżówka" i ratusz zdobi nowa jasna elewacja.

Neogotycki dworzec zastąpił gmach będący połączeniem szkła i betonu

Odszukaliśmy na starych zdjęciach wspomniane miejsca, które w konfrontacji z nowym pokazują, jak zmienia się historyczna część miasta. Na szczególna uwagę zasługuje budynek dworca kolejowego. Neogotycki budynek zburzono pod koniec lat 60 i w jego miejscu postawiono modernistyczny gmach będący połączeniem szkła i betonu. Budynek po około 40 latach został odświeżony i już nie unosi się w nim zapach kolejowej restauracji.

Spacerując krętymi uliczkami starego miasta w Lesznie, widzimy, że kilka z nich robi dobre wrażenie. Uwagę zwracają wybrukowane ulice w samym centrum: Leszczyńskich, Mała Kościelna, Świętojańska i Wąska. Są ciekawymi punktami na planie miasta. W naszej galerii znajdziecie ulicę Leszczyńskich i Wolności tuż po przemianach ustrojowych w latach 90. Szlifu wymagają kamieniczki, które po odświeżeniu będą zdobiły centrum Leszna.

Częściowo wyłożona brukiem jest ulica Słowiańska. Na odcinku od przejazdu kolejowego do alei Krasińskiego zachowała się historyczna nawierzchnia ulicy. Słowiańska kilka lat temu została przebudowana - wytyczono na niej ścieżkę rowerową łączącą Zatorze z centrum miasta i wschodnią częścią Leszna. Uwagę przy ulicy zwraca monumentalny budynek wymagający odświeżenia, w którym mieści się pocztowa placówka.

Leszno - dzisiaj i dawniej, na pamiątkowych zdjęciach

Czy idąc ulicami Leszna zastanawialiście się jak wyglądało miasto naszych babć i dziadków? Porównujemy te same lokalizacje na przestrzeni kilkudziesięciu lat. W niektórych przypadkach różnica jest naprawdę ogromna.

Leszno naszych rodziców. Zobacz, jak bardzo zmieniło się miasto

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto