Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Są większością, ale nie piastują najważniejszych stanowisk w Lesznie. Dzień Kobiet 2023 w Lesznie

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Leszno Nasze Miasto
W Lesznie kobiety mają nad mężczyznami przewagę liczebną. Wśród wszystkich osób mieszkających w mieście, pań jest o ponad 3 500 więcej niż mężczyzn. Odwrotna sytuacja jest w Radzie Miejskiej, wśród 23 osób jest tylko 9 kobiet. Po 1989 roku kobieta nigdy nie była prezydentką Leszna, a zarządzający miastem od 2014 roku Łukasz Borowiak na swoich zastępców wskazał mężczyzn - Piotra Jóźwiaka i Adama Mytycha.

Prawa wyborcze dla kobiet

Czasy, w których kluczowe kwestie dotyczące życia społecznego, gospodarczego i politycznego były wyłączną domeną mężczyzn, na szczęście odchodzą w zapomnienie. Kobiety odważnie forsują własne pomysły na zmianę rzeczywistości. Swoją aktywnością zaprzeczają twierdzeniu, że płeć piękna oznacza słabość i kruchość. Panie potrafią dyskutować i są otwarte na współpracę. Potrafią również powiedzieć: Nie!

28 listopada 1918 roku, Józef Piłsudski, naczelnik państwa podpisał dekret o ordynacji wyborczej do sejmu, w którym zamieszczono dwa artykuły o uzyskaniu praw wyborczych przez kobiety. Zapis mówił „wyborcą do sejmu jest każdy obywatel państwa, bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat.” oraz „wybieralni do sejmu są wszyscy obywatele(lki) państwa, posiadający czynne prawo wyborcze.”

Decyzja o wprowadzeniu praw wyborczych dla kobiet, była na tle pozostałej części Europy bardzo nowatorska. Przypomnijmy, że pierwszymi kobietami zasiadającymi w polskim parlamencie zostały: Gabriela Balicka, Jadwiga Dziubińska, Irena Kosmowska, Maria Moczydłowska, Zofia Moraczewska, Anna Piasecka, Zofia Sokolnicka i Franciszka Wilczkowiakowa.

Kobiety w Lesznie - samorząd i polityka

W Lesznie od 1990 roku prezydentami byli sami mężczyźni: Edward Szczucki (1990 - 1998), Tomasz Malepszy (1998-2014) i Łukasz Borowiak (od 2014). Prezydent Borowiak na swoich zastępców powołał Piotra Jóźwiak i Adama Mytycha, a mające większość w radzie miejskiej PL18 i PiS zadecydowały, że pracy rajów będzie szefował Tomasz Malepszy.

Przypomnijmy, że od 2002 roku (bezpośredni wybór wójta, burmistrza lub prezydenta) o najważniejsze stanowisko w mieście ubiegały się tylko trzy panie: Elżbieta Barys z rekomendacji Ligi Polskich Rodzin (5,25 % poparcia), Małgorzata Panowicz z Samoobrony(2,24%) i Grażyna Banasik reprezentująca Sojusz Lewicy Demokratycznej (otrzymała 581 głosów - 2,16% poparcia). Dodatkowo o tym, że panie w polityce są tłem dla mężczyzn, świadczy wybór przewodniczącego rady. W historii leszczyńskiego samorządu tylko raz, w kadencji 1990-1994 pracami rady miejskiej kierowała kobieta, tę funkcję pełniła Anna Ptasik.

W Radzie Miejskiej Leszna od 2018 roku zasiada 9 kobiet. Lidia Baksalary, Dominika Gorgoń, Hanna Kotomska i Aleksandra Petrus-Schmidt z PL18, Adriana Machowiak i Barbara Mroczkowska z KO, Stefania Ratajczak i Edyta Feliczak-Przybyła z Polska 2050 oraz Bernardyna Kaźmierczak z Lewicy.

W sejmie okręg leszczyńsko-kaliski reprezentuje 12 osób. Wśród nich są tylko 3 kobiety: Magdalena Maląg i Katarzyna Sójka z Prawa i Sprawiedliwości oraz Karolina Pawliczak z Lewicy. Reprezentacji kobiet do sejmu nie wprowadziła Koalicja Obywatelska.

Kobiety są większością, ale nie piastują najważniejszych stanowisk w Lesznie

Są większością, ale nie piastują najważniejszych stanowisk w...

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto