Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowe spotkanie patriotyczno-historyczne w kościele w Oporowie [ZDJĘCIA]

Mariusz Cwojda
„Było nie minęło. Chodź opowiem ci historię” – pod takim tytułem odbyło się w kościele w Oporowie, gmina Krzemieniewo, spotkanie patriotyczno – historyczne z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością, prezentując wspaniały talent wokalny śpiewaczka z Teatru Wielkiego w Poznaniu, Anita Furgol – Kownacka. Utwory patriotyczne zaśpiewała młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej w Drobninie, której opiekunem jest nauczycielka muzyki Elżbieta Cieśla.

Kościół w Oporowie powstał w XVII wieku. Pierwsze nabożeństwo odbyło się 8 grudnia 1640 roku.

- W Oporowie mamy swoją małą ojczyznę. To właśnie takie małe ojczyzny tworzą historię naszego narodu – przywitał zaproszonych gości i parafian ksiądz proboszcz Paweł Kamza. – Jeśli macie wątpliwości na temat: co to jest cud? To przytoczę kilka faktów. Odkąd jestem proboszczem w Oporowie, czyli pięć i pół roku, udało nam się wyremontować główny ołtarz, ołtarze prawy i lewy, ambonę, Maryjkę, belkę tęczową i wieżę kościoła. Dziękuję za pomoc, za wsparcie i zaangażowanie.

Świątynia w Oporowie znajduje w remoncie. Prace budowlane przy głównym wejściu nie przeszkodziły w zorganizowaniu patriotycznego popołudnia i wspomnień.

- Miejsce w którym się znajdujemy jest szczególne i to z wielu powodów. Po pierwsze ze względu na wiek samej świątyni. Po drugie, rzeczy które się tutaj w przeszłości działy . po trzecie, ze względu na ludzi, którzy z tym miejscem byli i są związani. Jednak najważniejsze jest jego sacrum, symbolizowane w sposób szczególny przez Najświętszy Sakrament oraz obraz Matki Boskiej Różańcowej, znajdujący się w ołtarzu głównym – mówił współorganizator uroczystości Jerzy Kownacki, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Drobninie.

Historyk i regionalista przypomniał losy kościoła i jego historię. Na cmentarzu w Oporowie pochowano do początku XIX wieku około trzy tysiące osób. Wśród nich byli m. in. referendarz stanu w rządzie Księstwa Warszawskiego Józef Morawski, kawaler orderu Virtuti Militari, bohater bitwy pod Grochowem z czasów Powstania Listopadowego Wojciech Morawski, poseł na sejm Królestwa Polskiego, który w styczniu 1831 roku zdetronizował cara Mikołaja II Adam Łuszczewski, Józef Ponikiewski, adiunkt generała Władysława Sikorskiego oraz poseł do sejmu ustawodawczego II Rzeczpospolitej Stefan Ponikiewski.

Przy okazji spotkania w kościele w Oporowie odbyła się promocja książki „Kronika Oporowska 1637 – 1923” autorstwa Elżbiety i Jerzego Kownackich. Złożona ofiara za książkę została przeznaczona na kontynuację remontu kościoła. Licznie zgromadzeni parafianie i goście mieli okazję wysłuchać pieśni „Ave Maria” w czterech różnych kompozycjach. Utwory wykonała śpiewaczka z Teatry Wielkiego w Poznaniu Anita Furgol – Kownacka przy akompaniamencie na kościelnych organach Rafała Malęgowskiego. Młodzież i chór pod kierunkiem Elżbiety Cieśli ze Szkoły Podstawowej w Drobninie zaśpiewali pieśni patriotyczne.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto