Nasza Loteria

Wyjątkowe spotkanie patriotyczno-historyczne w kościele w Oporowie [ZDJĘCIA]

Mariusz Cwojda
„Było nie minęło. Chodź opowiem ci historię” – pod takim tytułem odbyło się w kościele w Oporowie, gmina Krzemieniewo, spotkanie patriotyczno – historyczne z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uroczystość zaszczyciła swoją obecnością, prezentując wspaniały talent wokalny śpiewaczka z Teatru Wielkiego w Poznaniu, Anita Furgol – Kownacka. Utwory patriotyczne zaśpiewała młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej w Drobninie, której opiekunem jest nauczycielka muzyki Elżbieta Cieśla.

Kościół w Oporowie powstał w XVII wieku. Pierwsze nabożeństwo odbyło się 8 grudnia 1640 roku.

- W Oporowie mamy swoją małą ojczyznę. To właśnie takie małe ojczyzny tworzą historię naszego narodu – przywitał zaproszonych gości i parafian ksiądz proboszcz Paweł Kamza. – Jeśli macie wątpliwości na temat: co to jest cud? To przytoczę kilka faktów. Odkąd jestem proboszczem w Oporowie, czyli pięć i pół roku, udało nam się wyremontować główny ołtarz, ołtarze prawy i lewy, ambonę, Maryjkę, belkę tęczową i wieżę kościoła. Dziękuję za pomoc, za wsparcie i zaangażowanie.

Świątynia w Oporowie znajduje w remoncie. Prace budowlane przy głównym wejściu nie przeszkodziły w zorganizowaniu patriotycznego popołudnia i wspomnień.

- Miejsce w którym się znajdujemy jest szczególne i to z wielu powodów. Po pierwsze ze względu na wiek samej świątyni. Po drugie, rzeczy które się tutaj w przeszłości działy . po trzecie, ze względu na ludzi, którzy z tym miejscem byli i są związani. Jednak najważniejsze jest jego sacrum, symbolizowane w sposób szczególny przez Najświętszy Sakrament oraz obraz Matki Boskiej Różańcowej, znajdujący się w ołtarzu głównym – mówił współorganizator uroczystości Jerzy Kownacki, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Drobninie.

Historyk i regionalista przypomniał losy kościoła i jego historię. Na cmentarzu w Oporowie pochowano do początku XIX wieku około trzy tysiące osób. Wśród nich byli m. in. referendarz stanu w rządzie Księstwa Warszawskiego Józef Morawski, kawaler orderu Virtuti Militari, bohater bitwy pod Grochowem z czasów Powstania Listopadowego Wojciech Morawski, poseł na sejm Królestwa Polskiego, który w styczniu 1831 roku zdetronizował cara Mikołaja II Adam Łuszczewski, Józef Ponikiewski, adiunkt generała Władysława Sikorskiego oraz poseł do sejmu ustawodawczego II Rzeczpospolitej Stefan Ponikiewski.

Przy okazji spotkania w kościele w Oporowie odbyła się promocja książki „Kronika Oporowska 1637 – 1923” autorstwa Elżbiety i Jerzego Kownackich. Złożona ofiara za książkę została przeznaczona na kontynuację remontu kościoła. Licznie zgromadzeni parafianie i goście mieli okazję wysłuchać pieśni „Ave Maria” w czterech różnych kompozycjach. Utwory wykonała śpiewaczka z Teatry Wielkiego w Poznaniu Anita Furgol – Kownacka przy akompaniamencie na kościelnych organach Rafała Malęgowskiego. Młodzież i chór pod kierunkiem Elżbiety Cieśli ze Szkoły Podstawowej w Drobninie zaśpiewali pieśni patriotyczne.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto