Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bardzo niebezpiecznie na jeziorach i stawach w okolicach Leszna. Nie wchodzić na lód – ostrzegają strażacy

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski/Dron Loty Usługi Leszno
Wszystkie zbiorniki wodne w okolicach Leszna są teraz bardzo niebezpieczne. Topniejąca pokrywa lodu jest cienka i pęka przy trwających roztopach. Przed wchodzeniem na lód ostrzegają strażacy. To może się zakończyć tragicznie.

Lód na jeziorach wokół Leszna. Pięknie i niebezpiecznie

Tafle lodowe, które przez ostatni tydzień mrozów powstawały na jeziorach, zalewach i stawach były przy brzegach naprawdę grube. Im jednak dalej od brzegu, tym tafle stają się coraz cieńsze. Sytuacje pogorszyła jeszcze pogoda. Opady deszczu w poniedziałek wieczorem i wzrost temperatur oznaczają, że lód zaczyna pękać i topnieć. Widać to doskonale na zdjęciach, które zrobiliśmy z drona na jeziorze Krzyckim w Gołanicach.

Straż pożarna ostrzega, by pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód. To ostrzeżenie kierowane także do wędkarzy.

Co robić, jak zarwie się pod tobą lód? Radzą strażacy

Gdyby doszło do zdarzenie, w którym pod kimś załamie się lodowa tafla, powinien pamiętać o kilku kluczowych radach strażackich.

Jeżeli to możliwe, połóż się płasko na wodzie, rozkładając szeroko ręce, starając się jednocześnie, o ile to możliwe, wydostać na lód. Z reguły jest to jednak niezwykle trudne. Dlatego lepiej oszczędzaj siły do czasu przybycia pomocy. Jeśli to możliwe zdejmij buty, pozbędziesz się w ten sposób niepotrzebnego obciążenia i łatwiej będziesz mógł utrzymać się na powierzchni. W kierunku brzegu zawsze poruszaj się w pozycji leżącej - radzą strażacy.

Jak pomóc osobie, pod którą załamał się lód?

Pomoc osobie, która wpadła do wody pod załamującym się lodem nie jest zadaniem łatwym. Strażacy radzą, by zawsze w pierwszej kolejności zaalarmuj służby ratunkowe: straż pożarną (tel. 998 lub 112) lub pogotowie ratunkowe (tel. 999 lub 112).

Najważniejsze jest własne bezpieczeństwo. Jeśli lód załamał się pod osobą poszkodowaną, może załamać się również pod Tobą. Dlatego tak ważne jest wezwanie pomocy profesjonalistów. Ratownik bez odpowiedniego zabezpieczenia może przebywać w zimnej wodzie krótko. Po 3. minutach dochodzi do wyziębienia organizmu - informują strażacy.

Osobie, która znalazła się w wodzie należy podać gałąź lub na przykład szalik, który trzymając w bezpiecznej odległości, pozwala utrzymać się na powierzchni.

Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy w miarę możliwość zdjąć mokre ubranie, okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła - dodają strażacy.

Tak wygląda jezioro Krzyckie zimą 2022

Bardzo niebezpiecznie na jeziorach i stawach w okolicach Les...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto