MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedyś zarośnięty plac i stara szkoła z azbestem. Zobaczcie jak budowano ,,dziewiątkę'' i skateplazę w Lesznie

Michał Wiśniewski
Michał Wiśniewski
Tak w 2009 wyglądała budowa skateplazy na Zatorzu w Lesznie
Tak w 2009 wyglądała budowa skateplazy na Zatorzu w Lesznie archiwum Leszno w Starym Obiektywie
Kto jeszcze pamieta jak wyglądał teren obecnej Szkoły Podstawowej numer 9 z barakiem dla klas 1-3 i sąsiedni teren, gdzie dziś działa skateplaza? Mamy dla Was porcję zdjęć przypominających tę część Leszna sprzed 15 lat. Zobaczcie, jak wiele się zmieniło!

Zanim na terenie leżącym między ulicami Okrzei, Franciszka z Asyżu i Szczepanowskiego powstała skateplaza, był to pusty i dość zaniedbany plac na leszczyńskim Zatorzu.

To właśnie to miejsce wskazano przed 2010 rokiem jako lokalizację nowego obiektu sportowego. Nie przypadkiem, bo pierwowzór skateparku działa już w okolicach Szkoły Podstawowej numer 9 dwadzieścia lat temu. Były to rampy na bazie drewnianych konstrukcji, które nie wytrzymały próby czasu. Później na pewien okres skatepark przeniesionio w okolice lodowiska przy ulicy 17 Stycznia, obok obecnej Alei Gwiazd Żużla.

Skateplaza imienia Tomasza Staniewskiego w Lesznie została oddana do użytku 8 października 2011 roku. Był to obiekt, którego przez lata zazdrościły nam inne miasta.

Od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem fanów ekstremalnej jazdy.Leszczyńska skateplaza to jeden z najnowocześniejszy obiektów tego typu w Polsce – zapewniają przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Lesznie.

Budowa skateplazy nie była jedną potężną zmianą w tym rejonie Leszna. Przed 2010 rokiem przy Szczepanowskiego działał należący do SP9 budynek szkolny w formie barakowej. Uczyły się tam głównie dzieci z klas 1-3. Barak został rozebrany z zachowaniem reżimów, bo obiekt zawierał wiele elementów azbestowych. W jego miejscu wybudowano nową szkołę, którą otwierano 1 września 2010 roku jako Gimnazjum numer 9.

Dziś to po prostu część Szkoły Podstawowej numer 9, dużo nowocześniejsza od działającej obok ,,tysiąclatki''. SP 9 w Lesznie w 2023 roku obchodziła jubileusz 60-lecia. Obiekty szkolne działające od lat 60-tych poprzedniego stulecia wymagają remontu.

W 2023 roku przeprowadzono termomodernizację Szkoły Podstawowej nr 10, a do inwestycji w Dziewiątce dopiero się przygotowujemy – mówiła nam niedawno Lucyna Gbiorczyk, szefowa biura prasowego Urzędu Miasta Leszna.

Skateplaza w Lesznie wymaga remontów - wideo

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto