MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Groźne zabawy w tunelu. Młodzież dla frajdy zjeżdża rowerami po schodach przejścia podziemnego na ulicy Słowiańskiej w Lesznie

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Przejście podziemne na ulicy Słowiańskiej w Lesznie stało się ulubionym miejscem dla nastolatków zjeżdżających rowerem po schodach. Rozpędzone rowery są niebezpieczne dla osób wchodzących do tunelu z drugiej strony. Jeśli zabawa nastolatków w tunelu nie zostanie przerwana, to raczej prędzej niż później dojdzie tam do groźnego wypadku.

Zjazd rowerem po schodach tunelu na ulicy Słowiańskiej w Lesznie

To już prawdziwa plaga a nie odosobniony przypadek. mówią osoby, które widziały nastolatków zjeżdżających po schodach tunelu na ulicy Słowiańskiej. Zejście i wyjście z tunelu jest dosyć strome, a sam zjazd rowerem po schodach jest dosyć ryzykowny i niebezpieczny. Nie tylko dla samych rowerzystów, ale i dla osób schodzących do tunelu z naprzeciwka.

Moim zdaniem nastolatkom brakuje wrażeń i jadąc rowerami z skateplazy na Zatorzu zwyczajnie popisują się przed kolegami - mówi Natalia z Zatorza.

Kilkukrotnie widziałem zjeżdżających po schodach na takich małych rowerach - dodaje spotkany przy tunelu mężczyzna, Stanisław.

Nie wszyscy krytykują ryzykujących zdrowiem nastolatków. „Co mamy z tym zrobić? Każdy bierze odpowiedzialność za swoje czyny" mówi młody chłopak, Tomek. Okazuje się, że zjazdy rowerem po schodach tunelu, to nie jest świeża sprawa. „Dwadzieścia lat temu też zjeżdżaliśmy, a wręcz przeskakiwaliśmy schody i wszyscy z nas do dziś żyją" dodaje kolejny zapytany mężczyzna.

Komenda Miejska Policji przyznaje, że nie odnotowała sygnałów od osób zaniepokojonych zjazdami po schodach tunelu pod lina kolejową prowadzącą z Poznania do Wrocławia. Jednocześnie mundurowi podkreślają, że schody nie służą do zjazdów

Przebudowa trasy Poznań - Wrocław na stacji Leszno

Przebudowa linii kolejowej E 59 była długo wyczekiwaną przez mieszkańców Leszna. Już zmodernizowana lina znacząco skróciła podróż pociągiem do Wrocławia lub Poznania. W trakcie remontu kolejarze nie ustrzegli się mniejszych i większych błędów. Najpoważniejszym z błędów jest brak podjazdu dla wózków. Dlatego rodzice z wózkami muszą czekać na podniesienie szlabanów, co jest mało komfortowe zwłaszcza podczas paskudnej pogody.

Podczas modernizacji przejścia trzeba było postawić zjazd na wózki i rowery, a teraz z małymi dziećmi w wózkach musimy czekać aż przejedzie pociąg i podniosą szlabany - mówi z kolei Roksana.

Tunelem zainteresował się poseł Grzegorz Rusiecki. Parlamentarzysta Koalicji Obywatelskiej (a od 7 kwietnia 2024 roku nowy prezydent Leszna) wysłał zapytanie do ministerstwa infrastruktury w sprawie brakującej pochylni.

Czy istnieje możliwość stworzenia infrastruktury towarzyszącej w postaci zjazdów, ramp lub specjalnych platform, które umożliwiłyby pokonywanie przejścia podziemnego przez osoby niepełnosprawne, rowerzystów i rodziców z wózkami? - pytał się Grzegorz Rusiecki.

W odpowiedzi, kolejarze za pośrednictwem ministerstwa infrastruktury podkreślają, że stacja Leszno i tunel zostały zmodernizowane w latach 2019-2020. Projekt modernizacji tunelu nie zakładał budowy podjazdu dla rowerzystów i wózków, z uwagi „na brak możliwości spełnienia warunków wynikających z obowiązujących przepisów w tym zakresie".

Groźne zabawy w tunelu. Młodzież dla frajdy zjeżdża rowerami...

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto