Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ławki tylko dla Niemców. Tak wyglądało Leszno podczas drugiej wojny światowej

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Muzeum Okręgowe w Lesznie
Mieszkańcy Leszna dumni są z tego, że miasto było tolerancyjne i otwarte dla uchodźców szukających schronienia. Przez całe stulecia między innymi Polacy, Żydzi i Niemcy mieszkali przy tych samych ulicach. Doszło nawet do tego, że na początku 20 wieku Polacy byli w Lesznie mniejszością. Druga wojna światowa i niemiecka okupacja są tym momentem w historii Leszna, w którym nie było miejsca dla Polaków. A symbolem jest zdjęcie prezentowane przez Muzeum Okręgowe w Lesznie przedstawiające ławkę tylko dla Niemców.

Rocznica wybuchu drugiej wojny światowej

Muzeum Okręgowe w Lesznie

1 września 2024 roku przypada 85. rocznica wybuchu drugiej wojny światowej. W Lesznie wojna rozpoczęła się bombardowaniem około 5.00 rano. Na ulicach miasta pojawili się niemieccy dywersanci, którzy otworzyli ogień do polskich żołnierzy. Pamiątką po tych wydarzeniach jest tablica ku pamięci żołnierza, Pawła Kaprykowskiego

Wystawę podczas której przedstawione zostaną pamiątki z wojny szykuje Muzeum Okręgowe w Lesznie. Przygotowania już trwają i muzealnicy proszą o pomoc w zbieraniu pamiątek pamiątek. „Będziemy wdzięczni za udostępnienie fotografii, dokumentów i przedmiotów związanych z okupacyjnymi losami polskich i żydowskich rodzin poddanych niemieckiemu terrorowi" apelują o pomoc w mediach społecznościowych.

Muzeum Okręgowe w Lesznie

Symbolem tego, dla kogo miało być Leszno zajęte przez wojska niemieckie i wcielone do III Rzeszy, jest zdjęcie udostępnione przez Muzeum Okręgowe. Na zdjęciu widzimy prawdopodobnie matkę z trójką dzieci i ławkę z napisem Tylko dla Niemców. W drugim miesiącu wojny, 21 października 1939, rozstrzelano 20 Polaków, a następnie ruszyły masowe wysiedlenia ludności do Generalnego Gubernatorstwa. Na terenie Leszna otworzono dwa obozy pracy przymusowej.

Leszno i powiat leszczyński zostały wyzwolone spod niemieckiej okupacji w ostatnich dniach stycznia 1945 roku. Po stronie radzieckiej żołnierzami dowodzili Iwan Koniew i Konstanty Rokosowski. W bitwie o Leszno poległo kilkudziesięciu Rosjan. 31 stycznia 1945 roku wojska radzieckie wkroczyły do Leszna.

Ławki tylko dla Niemców. Tak wyglądało Leszno podczas drugie...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto