Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pączek czy deser melba? Zapraszamy w podróż po koktajlbarach dawnego Leszna

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Historia pysznych lodów w Lesznie sięga 1977 roku. Wtedy to, w zabytkowej kamienicy pod numerem 32 przy Rynku otwarto Delicje
Historia pysznych lodów w Lesznie sięga 1977 roku. Wtedy to, w zabytkowej kamienicy pod numerem 32 przy Rynku otwarto Delicje Narodowe Archiwum Cyfrowe/KAW/ MBP Leszno
Przez czwartek - 8 lutego 2024 trudno przejść bez pączka. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i jest dobra okazją do objadania się np. pączkami w jednej z wielu kawiarni w Lesznie. To też doskonała okazja do tego, aby powspominać kawiarnie i restauracje, które w PRLu były ostoją życia towarzyskiego i miejscem, w którym spędzało się czas przy ciastku i szklance fusiastej kawy. Zapraszamy w podróż do wybranych miejsc w Lesznie i bliskich okolicach, w których wypadało bywać, i gdzie zdobycie wolnego miejsca przy stoliku, było nie lada wyczynem.

Lodowy deser z Delicji w Lesznie

Historia pysznych lodów w Lesznie sięga 1977 roku. Wtedy to, w zabytkowej kamienicy pod numerem 32 przy Rynku otwarto Delicje. Serwowane desery lodowe od samego początku cieszyły się dużym powodzeniem, a wypełnioną smakoszami łakoci kawiarnię od samego początku prowadził Kazimierz Kucharzak.

W ślady pana Kazimierza poszła córka Dorota i syn Błażej. Oboje zostali cukiernikami pielęgnując rodzinną tradycję. Nieco inną drogę wybrał syn Rafał, który został zegarmistrzem, i prowadzi zakład w w tej samej kamienicy co lodziarnia Delicje.

Pyszne desery u Kowolki w Rydzynie

„Kowolkę” uruchomiła spółdzielnia mleczarska z Leszna w zabytkowej kuźni z 18 wiekuNarodowe Archiwum Cyfrowe/KAW/ MBP Leszno

W 1981 roku Wojewódzka Spółdzielnia Mleczarska z Leszna uruchomiła koktajlbar w Rydzynie. Ponieważ lokal mieści się w zabytkowej kuźni pochodzącej z 18 wieku, stąd nazwa U Kowolki. Stylowy wygląd i smaczne desery, jak magnes przyciągały miłośników łakoci.

Na kawę szło się do Ratuszowej

Przez wiele lat spacer po kawiarniach w Lesznie rozpoczynał się od Ratuszowej. Dlaczego? Bo tam w kłębach tytoniowego dymu i przy szklance fusiastej kawy bywali Satyrycy, a wśród nich legendarny Frusiu. Janusz Kaźmierczak zawodowo pracował jako elektryk na kolei. Niewysoki, z długim nosem, który był jego scenicznym atutem, był urodzonym estradowcem uwielbianym przez publiczność.

Po poznańskim czerwcu ludzie byli bardzo przygaszeni, a wszystko było na kartki. Atmosfera była beznadziejna. Kilka osób w Lesznie zebrało się, między innymi Zdzisław Smoluchowski, i zrobiono pierwszy program- wspominał podczas rozmowy z Panoramą Leszczyńską Zenon Baliński, jeden z założycieli Satyryków.

Reprezentacyjne zajazdy blisko Leszna

Podróżując przez województwo leszczyńskie należało wpaść do Dobrodzieja w Krzemieniewie. Pięknie położony zajazd był prawdziwą ozdobą regionu. Zawsze wypełniony gośćmi serwował pyszne posiłki. Lokal konkurował z Gawrą położoną niedaleko Rawicza.

Zapraszamy do naszej galerii zdjęć, w której prezentujemy wybrane miejsca serwujące smakołyki

Historia pysznych lodów w Lesznie sięga 1977 roku. Wtedy to, w zabytkowej kamienicy pod numerem 32 przy Rynku otwarto Delicje

Pączek czy deser melba? Zapraszamy w podróż po koktajlbarach...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto