Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan Biziel urodził się w Osiecznej. Lekarz ratował życie powstańców wielkopolskich

Dariusz Staniszewski
Dariusz Staniszewski
Wideo
od 7 lat
Uciekał od popularności i rozgłosu. Dniem i nocą niosąc pomoc tym, którzy jej potrzebowali. Taki był Jan Biziel, lekarz, który urodził się w Osiecznej, a w Lesznie ukończył gimnazjum. O historii lekarza, który niósł pomoc powstańcom wielkopolskim mówił w Leszczyńskiej Galerii Książki profesor Lechosław Dworak. Spotkanie miało miejsce we wtorek - 27 lutego 2024 roku.

Jan Biziel - lekarz, który ratował rannych powstańców

od 7 lat

Ziemia leszczyńska ma dużo szczęścia do lekarzy. Z regionem związanych było wielu cenionych medyków. Wśród nich jest Jan Biziel. Skromny, uciekający przed rozgłosem i blichtrem lekarz, który niósł pomoc tym, którzy jej potrzebowali.

Jan Biziel urodził się w Osiecznej a gimnazjum ukończył w Lesznie, po czym studiował medycynę na uniwersytetach w Lipsku i Greifswaldzie - przypomina profesor Lechosław Dworak.

Jan Biziel praktykę lekarską łączył z aktywną działalnością społeczną. Jesienią 1918 roku medyk został mężem zaufania tajnego Komitetu Obywatelskiego, a połowie listopada został prezesem Polskiej Rady Ludowej w Bydgoszczy, w której od dekady mieszkał i pracował.

Jan Biziel podczas powstania wielkopolskiego ratował życie powstańcówDariusz Staniszewski

Jan Biziel zapisał piękną kartę w powstaniu wielkopolskim, w którym leczył i operował rannych powstańców - dodaje Lechosław Dworak.

J. Biziel wystawiał fałszywe dokumenty i potajemnie przenosił ze szpitala do domów tych powstańców, którym groziła kara śmierci za dezercję z armii pruskiej. Gdy w styczniu 1920 Niemcy przekazywali Bydgoszcz w polskie ręce, był jednym z polskich przedstawicieli i świadków tej historycznej chwili. 20 stycznia jako prezes Polskiej Rady Ludowej witał wkraczające do miasta polskie oddziały wojskowe. A w sierpniu 1920 roku został powołany do członkiem Tymczasowej Rady Miejskiej. Urodzony w Osiecznej lekarz był bardzo skromny, bo gdy zaproponowano mu objęcie posady prezydenta Bydgoszczy, to odmówił i zajął się leczeniem chorych.

Jan Bizielinternet

Jan Biziel na stałe zapisał się w historii Bydgoszczy, w której od lat 90. jest patronem szpitala - dodaje profesor L. Dworak.

Inicjatorem spotkania przypominającego postać Jana Biziela był profesor Dworak - mówi Hanna Kaczmarek z Leszczyńskiej Galerii Książki.

Biziel w Lesznie ukończył gimnazjum

Jan Biziel urodził się w Osiecznej. Lekarz ratował życie pow...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto