18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leszno: Samorząd zwalnia nauczycieli

Daniel Andruszkiewicz
W szkołach ponadgimnazjalnych jest coraz mniej uczniów. Trzeba likwidować oddziały
W szkołach ponadgimnazjalnych jest coraz mniej uczniów. Trzeba likwidować oddziały FOT. DANIEL ANDRUSZKIEWICZ
Leszczyński samorząd zwolnił czterech nauczycieli, a kilku następnych zgodziło się pracować w niepełnym wymiarze godzin.

Zmiany personalne byłyby dużo bardziej drastyczne, gdyby kilkunastu pedagogów nie zdecydowało się przejść na emerytury. Głównym powodem redukcji etatów jest niż demograficzny, który dotyka obecnie szkoły ponadgimnazjalne.

Zobacz także: Edukacja: Stypendia dla najzdolniejszych

Do tej pory do szkół zawodowych, techników i liceów zapisało się o sto osób mniej niż podczas ubiegłorocznego naboru. Do wszystkich klas pierwszych od września będzie uczęszczało łącznie około 1650 uczniów.

– Sytuacja może jeszcze ulec zmianie, bo niektóre ze szkół mają wolne miejsca. Być może ktoś jeszcze się zapisze. Ostateczną liczbę uczniów poznamy we wrześniu – mówi Lucjan Rosiak, naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Leszna.

Magistrat nie mógł jednak czekać do września z redukcją zatrudnienia w podlegających mu placówkach. Ze szkół ponadgimnazjalnych zwolniono do tej pory czterech nauczycieli, głównie przedmiotów zawodowych. Sześciu zaproponowano zmianę warunków pracy, z czego skorzystali. Będą zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin.

– Sytuację łagodzi to, że aż czternastu pedagogów przeszło na emerytury. Wszyscy mieli do tego uprawnienia. Gdyby się nie zdecydowali, to zwolnień byłoby zapewne więcej – wyjaśnia naczelnik Rosiak.

Dyrektorzy placówek byli przygotowani do redukcji zatrudnienia. Zwolnienia były też konsultowane ze związkami zawodowymi, które w świetle obiektywnych danych nie mogły ich kwestionować. Uczniów będzie po prostu mniej. Teoretycznie szkoły mogłyby utworzyć mniej liczne klasy, co z pewnością ułatwiłoby pracę nauczycielom i korzystnie wpłynęło na wyniki uczniów, ale potrzebne są na to pieniądze. Samorząd nie zdecydował się na zapisanie w budżecie takiego wydatku. Mniejsza liczba młodzieży w szkołach wymusiła również likwidację części oddziałów. Do tej pory funkcjonowało ich łącznie 240. Od września będzie tylko 224.

Powodem zwolnień i likwidacji oddziałów jest niż demograficzny, który wkracza właśnie do szkół ponadgimnazjalnych. Problem może pogłębić się w przyszłym roku, kiedy uczniów z naboru będzie jeszcze mniej, a szkoły opuszczą najstarsze roczniki, które są dużo liczniejsze. Nie wykluczone, że wymusi to kolejną redukcję etatów.

– To nie jest jeszcze przesądzone – zaznacza Rosiak. – Liczymy na to, że kolejna grupa uprawnionych nauczycieli zdecyduje się przejść na emerytury.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na leszno.naszemiasto.pl Nasze Miasto