Czy Leszno zasługuje na określenie „wielkopolskie Ateny"?
„Wielkopolskie Ateny” i „Mała Europa w Wielkopolsce” – tak na przestrzeni wieków nazywane było Leszno. Na tle innych miast regionu, jak np. Gniezno, Kalisz czy Poznań, dawna stolica województwa leszczyńskiego jest stosunkowo młoda. Prawa miejskie otrzymała dopiero w 1547 roku z rąk Zygmunta Starego. Choć pierwsze wzmianki pochodzą z końcówki XIV w., gdy Leszno było jeszcze wsią - przypomina historię Leszna NATIONAL GEOGRAPHIC

Pismo przypomina, że to dzięki otwartości na inne kultury Leszno stało się nie tylko wielonarodowym miastem, gdzie żyli obok siebie Polacy, Czesi, Niemcy, Żydzi, Szkoci, Węgrzy i Włosi, tworząc „małą Europę w Wielkopolsce”. Było także jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych i naukowych 17. wiecznej Rzeczypospolitej, stąd właśnie określenie „wielkopolskie Ateny.”
Co warto zobaczyć w Lesznie zdaniem National Geographic?
„Bogata historia Leszna przekłada się na wiele niezwykle cennych zabytków" informuje pismo ludzi uwielbiających podróżować. Aby jeszcze mocniej poczuć ducha minionych lat, warto zaplanować zwiedzanie Leszna śladami króla Stanisława Leszczyńskiego, tak wytyczoną trasę przez najważniejsze dla mieszkańców Leszna, proponuje NG.
Na liście National Grographic znajduje się
- Pałac Sułkowskich,
- Dawna Synagoga,
- Ratusz,
- Kolegiata św. Mikołaja,
- Kościół św. Jana Chrzciciela,
- Kościół św. Krzyża,
- Dawne Gimnazjum
Zobacz wybrane przez National Geographic atrakcje Leszna
Leszno to wielkopolskie Ateny. Tak twierdzi znane pismo Nati...

Inwestycje w powiecie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?